Zendek, Parafia pw. św. Stanisława BM

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 999

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Stanisława BM w Zendku została ustanowiona 20 stycznia 1969 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Antoni Śliwa.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Jakuba Ap. w Sączowie. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w kaplicy wzniesionej w 1919 r. Pobłogosławiona została 26 kwietnia 1927 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę.

Kościół, po rozbudowaniu istniejącej kaplicy, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 26 lipca 1992 r. przez biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej Piotra Skuchę.

Do parafii należą:

Ulice: Główna, Strąków, Jesionek, Częstochowska

Święto patronalne (odpust parafialny):

8 maja – św. Stanisława BM – niedziela po uroczystości

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 11.00, 16.00

W dni powszednie godz.: 18.00 (od IV do IX), 16.00 (od X do III),

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Ryszard Huczek

Poprzedni proboszczowie:

ks. Antoni Śliwa

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):