Będzin, Parafia pw. św. Barbary

www.barbarabedzin.pl

Liczba mieszkańców: 1 659

Rys historyczny

Parafia pw. św. Barbary w Będzinie została ustanowiona 19 czerwca 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Sarowski.

Od momentu otwarcia w 1922 r., do sprawowania kultu służy przerobiona izba zborna biura kopalni "Ksawery" (zmienionej w 1875 r. na „Koszelew"), która została pobłogosławiona 7 kwietnia 1935 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę.

Parafia o takim tytule istniała od 1938 do 1987 r., kiedy zmieniono wezwanie parafii na Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po tej zmianie, przez dwa lata dotychczasowa kaplica stała się kościołem rektorskim, a od 1989 r. kościołem parafialnym.

Dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 25 października 2008 r. Stolica Apostolska zezwoliła na ozdobienie koronami, czczonego w świątyni, wizerunku Czarnej Madonny. Ich poświęcenia, z inicjatywy ks. Stanisława Sarowskiego, dokonał w Rzymie Ojciec Święty Benedykt XVI, a uroczystego aktu koronacji dopełnił 1 czerwca 2009 r. biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Od 31 stycznia 2010 r. kościół nosi tytuł „świątyni afiliowanej", czyli złączonej w specjalny sposób z bazyliką Matki Bożej Śnieżnej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie.

Do parafii należą:

Ulice: Cicha, Kamienna, Kołłątaja nr 138-144, Kręta, Koszelew, Łąkowa, Nowa, Podmiejska, Prosta, Siemońska nr 1-54, Wiejska, Wolska, Zaciszna, Zielona, Żwirki i Wigury blok 32/a, Osiedle Podskarpie.

Święto patronalne (odpust parafialny):

4 grudnia – św. Barbary

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 8.00. 9.30, 11.30

W dni powszednie godz.: 8.00 lub 17.00 (I piątek miesiąca, sobota)

Prezbiterzy w parafii:

Administrator: ks. Zenon Ptak

Poprzedni proboszczowie:

ks. Władysław Pająk, ks. Emanuel Weber, ks. Roman Jaros, ks. Władysław Barnaś, ks. Stanisław Sarowski

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Jan Czajor, s. Barbara Kozak, ks. Maciej Gaik