Będzin, Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego

42 - 500 BĘDZIN TEL: 32 267 40 39

Liczba mieszkańców: 2 550

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Będzinie została ustanowiona 12 grudnia 1987 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Roman Jagiełło.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły w 1982 r. powołany został do istnienia ośrodek duszpasterski. Początkowo był to punkt duszpastersko-katechetyczny, a następnie duszpasterstwo obejmujące swym zasięgiem będzińskie osiedle Warpie. Terytorialnie została wydzielona z Parafii pw. Świętej Trójcy i św. Barbary w Będzinie.

Staraniem wiernych i ks. Andrzeja Stępnia, w latach 1998-200 wybudowano świątynię, a jej uroczystego poświęcenia (konsekracji) 17 czerwca 2004 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

We wnętrzu na uwagę zasługuje kompozycja ołtarza głównego stanowiąca tryptyk z przedstawieniem rzeźbiarskim Chrystusa "Ecce Homo", patrona Parafii św. Brata Alberta i św. Jana Pawła II.

Do parafii należą:

Ulice: św. Brata Alberta, Kopernika, 1 Maja, Orla, Rutki Laskier, Wincentego Pola, Promyka, Wygodzkiego, Robotnicza, Sielecka, Sienkiewicza, Słoneczna, Spółdzielcza, Wapienna, Wesoła, Wilcza, Wyzwolenia, Zagórska, Krakowska.

Święto patronalne (odpust parafialny):

17 czerwca – św. Alberta Chmielowskiego

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 9.00, 11.00, 16.00 (wakacje 9.00, 11.00)

W dni powszednie godz.: wtorek 8.00, pozostałe dni 18.00 (od X do II), 17.00 (od III do IX)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Antoni Kazior

Poprzedni proboszczowie:

ks. Roman Jagiełło, ks. Andrzej Stępień, ks. Zdzisław Reterski, ks. Mariusz Górszczyk, ks. Paweł Kempiński.

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Marcin Jagiełło

Strona www: www.brat-albert.pl