Wydział Katechetyczny: Diecezjalny konkurs plastyczny
Diecezjalny konkurs plastyczny
w roku 100. rocznicy przyłączenia
Górnego Śląska do Polski
na Replikę pomnika Powstańców Górnego Śląska
w Sosnowcu
Dofinansowano z budżetu Województwa Śląskiego
WPROWADZENIE
Klęska Niemiec w I wojnie światowej wymusiła zmianę granic w Europie. W nerwowej atmosferze 1919 r., mieszkańcy Górnego Śląska rozpoczęli przygotowania do walki, której celem było włączenie tej ziemi do odradzającego się państwa polskiego. Przygraniczne Zagłębie Dąbrowskie stało się naturalnym zapleczem dla ich działań oraz łącznikiem w kontaktach z władzami centralnymi w stolicy, również w czasie II powstania śląskiego 19/20-25 VIII 1920 r. Już w lutym 1920 r. w Sosnowcu utworzono Komitet Plebiscytowy Zagłębia Dąbrowskiego. Po rozpoczęciu walk na drugą stronę przerzucano broń, zebrane środki finansowe oraz żywność. W Sosnowcu przy ul. Mariackiej produkowano petardy dla powstańców. W szeregach powstańczych znaleźli się Zagłębiacy. Harcerze i lokalne straże pilnowały granicy. Po zakończeniu walk, to do Sosnowca wycofała się też część oddziałów powstańczych, by przeformować się w koszarach przy ul. Nowej. Po zakończeniu II powstania z inicjatywy Stanisława Płodowskiego – działacza Komitetu Plebiscytowego, 19 grudnia 1920 r. w Sosnowcu odsłonięto pomnik ku czci poległych w walkach. Na uroczystości zgromadziło się blisko 100 tysięcy ludzi, w tym wielu Górnoślązaków. Obecni byli m.in. Wojciech Korfanty oraz marszałek Sejmu Rzeczypospolitej – Wojciech Trąpczyński. Pomnik został zniszczony w czasie II wojny światowej. Na jego fundamentach wybudowano kaplicę pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Smutnej, aleja Mireckiego w Sosnowcu (cmentarz par. Wniebowzięcia NMP).
Diecezja sosnowiecka, w 30. rocznicę powstania, obchodzi 100. lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski pod hasłem: „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali”. Organizowany konkurs wpisuje się w te obchody; jest drugim z cyklu, które zostały zaplanowane w roku jubileuszowym 2022.
PATRONAT HONOROWY
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak
Arkadiusz Chęciński – Prezydent Miasta Sosnowca
ORGANIZATOR
Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu
Urząd Miejski w Sosnowcu
ADRESACI
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z diecezji sosnowieckiej.
CELE KONKURSU
- odkrycie wkładu Zagłębia Dąbrowskiego i jego mieszkańców w Powstania Śląskie;
- uświadomienie, że Zagłębie Dąbrowskie było jednym z pierwszych ośrodków państwa polskiego, które udzieliło wsparcia Górnoślązakom, walczącym wówczas o włączenie swej ziemi do odrodzonej niecały rok wcześniej Rzeczypospolitej;
- przypomnienie najpiękniejszych kart wspólnej historii Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego;
- pobudzanie wyobraźni i kreatywności plastycznej;
- kształtowanie postaw religijno-patriotycznych;
- wykorzystanie różnorodnych technik artystycznych;
- zachęcenie do dzielenia się własnymi talentami.