Dzieci rocznicowe pielgrzymowały do Leśniowa

Data dodania: 2018.06.13

Tradycją się stało, że dzieci z parafii św. Jana Kantego obchodzące rocznicę pierwszej Komunii Świętej i ich bliscy wyjeżdżają na pielgrzymkę. W tym roku uczynili to tylko dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6. Dokładnie 6 czerwca o godz. 8:00 wybrali się na Jurę Krakowsko – Częstochowską do Sanktuarium MB Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie, którym opiekuje się Zakon Paulinów.

Miejsce to od ponad sześciu wieków cieszy się posiadaniem uroczej figury Matki Bożej Uśmiechniętej z Dzieciątkiem w jednej i berłem w drugiej ręce. Figura ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce.

Po wyjściu z autokaru udaliśmy się na Mszę świętą, którą odprawił nasz opiekun ks. Mariusz Dydak. Dzieci czytały czytania, śpiewały psalm. Następnie jeden z braci zakonnych w bardzo ciekawy sposób opowiedział historię powstania sanktuarium, która ma swój początek w 1382 roku i związana jest z piękną legendą według której śląski książę Władysław Opolczyk, powracając z Rusi na Śląsk, wiózł do Częstochowy obraz Czarnej Madonny. Strudzony wędrówką książę wraz z orszakiem zatrzymał się na odpoczynek w dzisiejszym Leśniowie. Lato było tak upalne, że okoliczne studnie i źródła wyschły. Utrudzeni wędrowcy, bezskutecznie szukali wody w tej piaszczystej, porośniętej lasem okolicy. Książę zwrócił się wówczas w modlitwie o pomoc do Matki Bożej i nagle z ziemi wytrysnęło źródło, ratując podróżujących przed wyczerpaniem. Źródło szybko rozlewało się w coraz dłuższą i szerszą strugę, dając początek rzece. W dowód wdzięczności za otrzymaną łaskę, książę, w miejscu skąd wypłynęła woda, nakazał wybudować drewnianą kapliczkę i umieścił w niej figurkę Matki Bożej, którą wiózł wtedy razem z obrazem późniejszej Czarnej Madonny.

16 maja 1706 r. właściciel Żarek Józef Męciński przyznał Paulinom na mocy przywileju kościół wraz z drewnianym klasztorem. W 1755 r. rozpoczęła się budowa murowanego klasztoru, która została ukończona w 1768 r. Przybudowano również kościół.

Cudowna XIV-wieczna figura MB Leśniowskiej obecnie znajduje się w Sanktuarium, w późnobarokowym ołtarzu głównym z XVIII wieku. Przybywają do niej rodziny i nie tylko z szerokiej okolicy. Czymś co przyciąga do Leśniowa tłumy pielgrzymów są niedzielne błogosławieństwa. Ojcowie paulini, gospodarze tego miejsca, szczególnie w każdą niedzielę o godz. 11 zapraszają na specjalne Msze święte. Przychodzą tu, prosząc o błogosławieństwo, matki oczekujące narodzin swych dzieci, narzeczeni, małżonkowie i dzieci z rodzicami.

W 1967 roku Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, metropolita krakowski Karol Wojtyła oraz biskup Stefan Bareła, koronowali cudowną figurę z Leśniowa jako Patronkę Rodzin. 2 grudnia 2010 r., w godzinach popołudniowych skradziono z Sanktuarium pochodzące z 1746 r. korony. 2 lipca 2011 r. odbyła się rekoronacja figury, z użyciem nowych koron - poświęconych przez papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnej w środę 22 czerwca.

Potem odwiedziliśmy Kawiarenkę i Księgarnię Sanktuaryjną z całą gamą Produktów Leśniowskich: ciastka, krówki, czekolady, draże.

Następnie wszyscy udali się wszyscy na Drogę Krzyżową wzdłuż muru przyklasztornego. W tym czasie tata jednej z dziewczynek przygotowywał pyszne kiełbaski z grilla i opiekany chleb.

W drodze do autokaru zatrzymaliśmy się przy źródełku, aby nabrać wody. Ponieważ wszyscy dowiedzieli się, że woda ta ma właściwości niezwykłe: znużeni odzyskują siły, przemyte wodą rany natychmiast się goją, chorzy odzyskują zdrowie... postanowili nie tylko zabrać ją do domu, ale i za przykładem ks. Mariusza wejść do niej i się „trochę pochlapać”. Całe szczęście, że kierowca pozwolił wszystkim skąpanym wejść do autokaru.

Pomimo pięknej pogody i cudownej atmosfery trzeba było wracać z powrotem do Jaworzna.

Współorganizator wyjazdu – Ewa Osetek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.