"Spotykamy się nieraz..." - Dzień Życia Konsekrowanego

Data dodania: 2019.02.01

Spotykamy się nieraz. W autobusach, na ulicy, w urzędach, w szkołach. Niektórzy z Was witają nas pozdrawiając Jezusa, uśmiechają się serdecznie. Niektórzy patrzą zadziwieni albo proszą o modlitwę. Jeszcze inni przyśpieszają kroku, omijają nas w pośpiechu, z niepokojem, może i pewnym zdenerwowaniem. Zdarzają się też tacy, którzy są zawsze chętni do rozmowy, pełni pytań. Pytają nas o sens życia, o to czy Bóg jest, o to jak wierzyć po doświadczeniu zawodu, po nagłej stracie kogoś bliskiego, jak ufać w bardzo trudnych życiowych sytuacjach.

Spotykamy się.... I nic w tym dziwnego, skoro w Diecezji Sosnowieckiej jest nas sporo: 65 sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus. Mieszkamy wśród Was: w Czeladzi, Wolbromiu i w Sosnowcu. Kim jesteśmy? Jak żyjemy? Dlaczego i dla „czego” podjęłyśmy się takiej formy życia? Myślę, że Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - nasze święto, które przypada 2 lutego - jest wspaniałą okazją, by Wam o tym nieco opowiedzieć.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy kobietami, które wybrały życie w wyjątkowo zażyłej więzi z Jezusem. Ze względu na Niego, naszego Oblubieńca, pragniemy żyć tak jak On: w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Te trzy śluby zakonne są pieczęcią miłości, którą zostałyśmy obdarowane przez Boga. Miłości, którą odkryłyśmy, która nas zachwyciła i którą pragniemy odwzajemnić oddając całe nasze życie, a nie tylko niektóre działania, chwile czy gesty.

Jak żyjemy?

Podobnie jak Wy dzień dzielimy pomiędzy: pracę, obowiązki związane z utrzymaniem domu, odpoczynek i oczywiście czas dla najbliższych. Dla nas najważniejszą więzią jest więź z Bogiem, z którym na modlitwie spędzamy łącznie ok. 5 godzin dziennie (Liturgia Godzin, Eucharystia, modlitwa w ciszy zwana u nas rozmyślaniem, różaniec). Ważne są dla nas także więzi siostrzane, dlatego każdego dnia mamy czas wspólnej rekreacji. Żyjemy we wspólnocie i codziennie na nowo staramy się budować między sobą tę wspólnotę; dzielić misję, pragnienia, ideały, ale i nasze obowiązki, naszą ludzką kruchość, słabość… Nieść siebie wzajemnie - wzrastając w miłości.

Niewidzialna przemiana

Modlitwa, zwłaszcza ta w ciszy, może wydawać się niektórym czymś bardzo nużącym, nudnym, stratą czasu. Wiedzcie jednak, że tak nie jest. Modlitwa jest wpisana w potrzebę naszego „być” - naszego serca. Jest spotkaniem z Osobą, z kimś Żywym, z Przyjacielem. I nawet, gdy nie przychodzi łatwo, wydaje się bezsensowna, nieudana, nie wiąże się z odczuwalną emocjonalną pociechą to na najgłębszym poziomie nas samych rodzi ukojenie, głęboki pokój, radość… Niepostrzeżenie, powolutku przemienia nas od środka, przemienia nasze życie, a dzięki temu wyprasza także łaski dla innych.

Dlaczego i dla „czego”?

Dla wielu z Was to zapewne TAJEMNICA. Wiedzcie, że dla nas także. Niektórzy myślą, że do zakonu idą dziewczyny, kobiety, które nie potrafiły odnaleźć się w świecie, które jakoś uciekły od życia. Wystarczy jednak porozmawiać dłużej z niektórymi z nas i poznać nasze historie, by przekonać się, że to nie jest tak. Zatem jak? Najczęściej u początku każdej historii jest spotkanie. Spotkanie Boga i jego Miłości, która przychodzi na różne sposoby, ale zawsze rozpala serce i pragnienie. Szczególną tajemnicą, którą pociąga i przepaja życie nas - Karmelitanek Dzieciątka Jezus - jest dziecięctwo Jezusa. Nie chodzi tutaj jedynie o maleńkie Dzieciątko w żłóbku, ale o Jezusa jako SYNA - o Jego szczególną, intymną relację z Ojcem: Jego zawierzenie, oddanie, posłuszeństwo, miłość, od żłóbka aż po Kalwarię i Eucharystię. Kochać i ufać miłości Ojca - tę drogę wyznacza nam Jezus, a także nasza szczególna patronka św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

Spotykamy się nieraz w autobusach, na ulicy, w urzędach, w szkołach... I tak jest dobrze, ponieważ jesteśmy sobie nawzajem potrzebni.
Chcąc nas lepiej poznać przyjdź do naszego klasztoru w Sosnowcu, przy ul. M. T. Kierocińskiej 25
Odwiedź stronę: www.karmelitanki.pl/sosnowiec/
FB: Młoda winnica Karmelu


s. Makaria Wrona

Karmelitanka Dzieciątka Jezus

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.