"Posypmy głowy popiołem, z Chrystusem nieśmy krzyż społem"

Data dodania: 2019.03.07

uderzmy przed Panem czołem;
zapustne śmiechy na stronę,
cierniową wijmy koronę.

Słowa tej wyjątkowej pieśni pięknie niosą się po całej Polsce i płyną z niemal wszystkich jej świątyń. Świątyń - dodajmy - tego dnia szczelnie wypełnionych ludźmi. 6 marca A.D. 2019, Środa Popielcowa, początek Wielkiego Postu - czasu przemiany. "Liturgia Środy Popielcowej, zwłaszcza obrzęd posypania głów popiołem, uświadamia nam naszą przemijalność, potrzebę pokuty, postu i wyrzeczenia. Otwórzmy nasze serca i umysły, by właściwie odczytać sens naszego życia w świetle tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa" - mówił podczas środowej audiencji ogólnej do Polaków papież Franciszek.

Posypmy głowy popiołem,
grzmi niebo głosem surowym:
"Pokutę czyńcie za grzechy,
na stronę teraz uciechy".

W Środę Popielcową Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył wieczornej Mszy św. w sosnowieckiej parafii św. Barbary. "Dziś rozpoczynamy niezwykły okres w życiu Kościoła, który ma nam przypominać to, co wydarzyło się w życiu Chrystusa" - powiedział Biskup w homilii zaznaczając, że mamy nie tylko przyglądać się Jezusowi, ale także naśladować Go. Ten czas powinien być okresem bardziej wytężonej modlitwy, umartwiania siebie postem, miłości bliźniego wyrażanej w jałmużnie, by stać się lepszym i przygotować się do walki ze złym duchem - podkreślił Biskup. Przywołując słowa Jezusa z Dzienniczka św. Faustyny apelował także o rozważanie w tym szczególnym czasie Męki Chrystusa - "Jedna godzina rozważania mojej bolesnej męki większą zasługę ma aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi; rozważanie moich bolesnych ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a mnie sprawia wielką radość".

Głowę Księdza Biskupa popiołem posypał ks. Włodzimierz Sęk, proboszcz parafii.

z Chrystusem nieśmy krzyż społem,
abyśmy z Nim zmartwychwstali
i hymn Mu chwały śpiewali.