Plastyczna i poetycka refleksja nad grzechami głównymi

Data dodania: 2019.04.10

Wysoki poziom i rekordowa liczba prac – tak w skrócie można opisać XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu "Siedem Grzechów Głównych", organizowanego przez Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Uroczysta gala wręczenia nagród wraz z otwarciem wystawy pokonkursowej odbyła się 10 kwietnia. Przebywającego w Warszawie Księdza Biskupa reprezentował ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Obecni byli także ks. Andrzej Stasiak oraz ks. Tomasz Zmarzły.

Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 1112 prac ilustrujących grzech za pomocą słowa pisanego, malarstwa i grafiki. Specjaliści oceniający prace mieli twardy orzech do zgryzienia, gdyż poziom artystyczny konkursu wzrasta z roku na rok. Dodatkowo liczba prac była tak duża, że zapełniła niemal cały hol I piętra PKZ.

W kategorii "poezja" znalazło się 289 wierszy, a spośród autorów wyłoniono 10 zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych oraz przyznano 14 wyróżnień. W kategoriach "malarstwo", "grafika warsztatowa", "grafika komputerowa" znalazły się łącznie 823 prace. Jury postanowiło nagrodzić 13 malarzy, 10 autorów grafiki, a także przyznać 48 wyróżnień w tych kategoriach.

Spośród wszystkich prac wyłoniono te, które były ciekawą wypowiedzią artystyczną uwzględniającą zarówno warsztat, jak i tematykę – ideę konkursu. Autorom nie brakowało pomysłów i interesujących rozwiązań twórczych. Wśród oryginalnych prac można wyróżnić m.in. dzieło "Pycha" stworzone z surowego mięsa. W malarstwie przodowały dzieci, natomiast młodzież w większości postawiła na różne odsłony grafiki. W tym roku wyraźnie większym zainteresowaniem cieszyła się właśnie kategoria "grafika komputerowa", w której uczestnicy mieli za zadanie stworzyć plakat tegorocznej edycji konkursu.

Nagrodzone prace można przez najbliższe tygodnie oglądać na wystawie w siedzibie dąbrowskiego Pałacu Kultury Zagłębia oraz na ekspozycji plenerowej z tyłu siedziby.

PKZ

Wyniki konkursu (ze strony PKZ):

wyniki – poezja

wyniki – malarstwo

wyniki – grafika komputerowa, grafika warsztatowa