Triduum w Katedrze - Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa

Data dodania: 2019.04.21

Triduum Paschalne to wejście w samo centrum tajemnic naszej wiary: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, w tajemnicę naszego odkupienia. Oby Pascha Jezusa, którą w trzech dniach naszego zbawienia przeżyliśmy, oddziaływała w dalszym życiu wiary każdego z nas. W te najświętsze dni dla Kościoła Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył celebracjom w sosnowieckiej bazylice katedralnej.

W Wielki Czwartek wieczorem Biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej, w czasie której obmył nogi 12 mieszkańcom jaworznickiej wspólnoty Betlejem. Na zakończenie Eucharystii Najświętszy Sakrament przeniesiono do ciemnicy.

W Wielki Piątek - dzień, gdy na pamiątkę Chrystusowej Ofiary doskonałej nie sprawuje się Mszy św., w Katedrze celebrowano Liturgię Męki Pańskiej z słuchaniem wykonywanego przez kleryków śpiewu ewangelicznego opisu Męki Pańskiej i adoracją krzyża. Po niej Najświętszy Sakrament wystawiono w tradycyjnym Grobie Pańskim.

W Wielką Sobotę, gdy cały Kościół czuwa przy grobie, szykując się do celebracji zmartwychwstania Jezusa, jeszcze przed wieczorną Mszą Wigilii Paschalnej Księdza Biskupa odwiedziły z życzeniami świątecznymi siostry zakonne ze zgromadzeń posługujących w naszej diecezji. Był to czas tradycyjnego dzielenia się świątecznym jajkiem.

Msza Wigilii Paschalnej z poświęceniem ognia i wody rozpoczęła celebrację Niedzieli Zmartwychwstania. Wybrzmiało radosne "Idźcie w pokoju Chrystusa. Alleluja, Alleluja!". Dopełnieniem świętowania była procesja rezurekcyjna, rozpoczynająca Mszę św. odprawianą w niedzielę o godzinie 6.00. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, zas homilię wygłosił ks. proboszcz Jan Gaik.