Ruch "Wiara i światło" wspomina Jeana Vanier

Data dodania: 2019.05.14

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Jeana Vanier założyciela L'Arche oraz ruchu Wiara i Światło. Jean odszedł w pokoju we wtorek, 7 maja o godzinie 2.10 w nocy, w Paryżu, otoczony grupą bliskich osób. Urodził się w Genewie 10 września 1928 r. Vanier był filozofem, pisarzem, znanym autorytetem moralno-religijnym, oraz założycielem dwóch międzynarodowych ruchów o charakterze wspólnotowym: "L’Arche" oraz "Wiara i Światło". W centrum tych ruchów są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Żyjąc we wspólnocie z osobami upośledzonymi umysłowo od 52 lat, Vanier znany był jako głęboko zaangażowany obrońca osób ubogich i słabych w naszym społeczeństwie. Nazywany był "matką Teresą w spodniach" Był synem gubernatora generalnego Kanady, we wczesnej młodości był oficerem marynarki wojennej. Studiował teologię i filozofię, co zostało uwieńczone doktoratem na temat Arystotelesa. Laureat prestiżowej nagrody Temletona. Autor wielu książek. W polskim tłumaczeniu ukazały się książki Jeana Vaniera: "Wspólnota. Wybór pism" (1985), "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich" (1987), "Wspólnota miejscem radości i przebaczenia" (1991), "Depresja" (1992), "Zranione ciało" (1993), "Jezus, dar miłości" (1994), "Serce Arki. Duchowość na każdy dzień" (1996), "Każda osoba jest historią świętą" (1999), "Odkryć nasze człowieczeństwo" (2001), "Kochać aż do końca. Skandal umywania nóg" (2002), "Odnaleźć pokój" (2004), "Jak pokonać depresję?" (2007), "Tajemnica Jezusa. Czytanie Ewangelii wg św. Jana" (2008), "Wielkie pytania życia" (2016).

W świecie istnieje 1450 wspólnot Wiary i Światła w 85 krajach. W naszej diecezji funkcjonują 3 wspólnoty Wiary i Światła: Dominki bis - wspólnota spotyka się w Jaworznie w Kolegiacie Świętego Wojciecha i Katarzyny, Dominki - spotykają się przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie - Osiedle Stałe i wspólnota Legion Małych Dusz spotykająca się w Sosnowcu przy parafii Bożego Miłosierdzia. Wspólnoty "Wiara i Światło", skupiają osoby niepełnosprawne i ich rodziny, oraz przyjaciół, nie mieszkające jednak pod wspólnym dachem, ale w jednej parafii, dzielnicy czy mieście. Tworzą one środowisko, koncentrujące się wokół najsłabszych. Ruch ten powstał w Lourdes, podczas międzynarodowej pielgrzymki osób niepełnosprawnych, zorganizowanej przez Vaniera na Wielkanoc 1971 r.

Ruch Wiara i Światło posiada swoją Kartę i Konstytucję, oraz znak. Jego członkowie lubią się ze sobą spotykać i rozmawiać. Wspólnota jest dla nich rodziną, czują się tam kochani i akceptowani. Dzielą się swoimi problemami i radościami. Znajdują zrozumienie co pozwala wzrastać w wierze. Czują się potrzebni, ze zdrowymi przyjaciółmi łączą ich niesamowite więzi. "Nie wyobrażamy sobie życia bez siebie. Wspólnota jest dla nas miejscem wytchnienia i radości."

Jean Vanier cichy i pokorny syn Boga, a nade wszystko przyjaciele ubogich, niepełnosprawnych intelektualnie, który uważał że te osoby" ze swej strony mogą pomóc wielu tak zwanym «normalnym» ludziom/…/ w odkryciu, co to znaczy być człowiekiem" Był, a właściwie jest człowiekiem, który zmienił życie wielu z nas. Oprócz jego "granatowej kurtki najmocniej zapamiętamy to, że nigdy Boga sobą nie przesłaniał, a swoja charyzmatyczną osobowością pociągał nas za sobą, zapraszając do przyjaźni i życiowej przygody - z Bogiem.

Uroczystości pogrzebowe Jeana Vanier odbędą się 16 maja 2019 r o godz 14.00 w Trosly - Breuil we Francji. Wspólnoty Wiary i Światła w tym dniu w wielu miastach naszego kraju spotkają się na wspólnym czuwaniu, aby ogarnąć modlitwą tego który ukochał tych co w oczach Boga są drogocenni i piękni.

Jeanie na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Renata Windys
Koordynator Wspólnoty Wiara i Światło "Dominki bis"

Jean Vanier (1928-2019) nasz Przyjaciel, mistrz duchowy, inspitator, mentor, zakończył ziemską pielgrzymkę.

Podczas wesela w Kanie Galilejskiej, Maryja powiedziała do sług: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" – a oni zrobili. Wbrew logice, własnemu doświadczeniu, wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Prawie 2000 lat później, w 1964 roku, Jean Vanier, marynarz i filozof, również robił to, co zrobili słudzy – posłuchał Boga.

Posłuchał Go podejmując konkretne czyny miłości. Stworzył dom i stał się rodziną dla dwóch mężczyzn z głębokim upośledzeniem intelektualnym, których poznał w szpitalu psychiatrycznym. Poruszył go ich niemy krzyk o miłość, zrozumienie, bliskość.

Tak powstały wspólnoty Arki (L’Arche) obecne dziś na całym świecie. Fundacja L’Arche w Polsce od ok. 30 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną, tworząc wspólnoty życia w małych domach, warsztaty pracy i ośrodki dziennego pobytu.

Jean słuchał Boga wraz z Marie Helen Mathieu, gdy organizowali międzynarodową pielgrzymkę do Lourdes w 1971 roku dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i młodych przyjaciół. Tak z cierpienia rodziców, bólu i odrzucenia, a równocześnie z radości bycia razem, nadziei i bliskości narodziły się wspólnoty Wiary i Światła. Dziś ten międzynarodowy ekumeniczny ruch liczy ok. 50.000 członków w 85 krajach na świecie.

Jean Vanier odmienił życie i spojrzenie wielu tysięcy ludzi na osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wyrwał tysiące rodziców z ich samotności.

Jean otrzymał wiele odznaczeń i nagród m.in. Nagrodę Tampletona w 2015 roku, ale to nie nagrody i prestiże mają znaczenie…

Największe przesłanie jego życia dotyczy słuchania Boga w swoim sercu. Odkrycia swojej kruchości i słabości i zaakceptowania ich, by następnie powierzyć je Bogu. Jeśli słuchasz, jak Jean, jesteś człowiekiem pokoju, człowiekiem wolnym, który najpierw musi znaleźć swoje powołanie, by realizować je z pokorą, cichością, radością i szczęściem błyszczącym w pełnych dobroci i łagodności oczach.

Nie mówimy dziś "Żegnaj Przyjacielu!", mówimy z nadzieją: "Do zobaczenia wkrótce!"

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.