Diecezja ma czterech nowych kapłanów

Data dodania: 2019.06.08

Zesłanie Ducha Świętego - czekamy na niego wszyscy. Ta uroczystość przypomina nam, że Chrystus przez Swego Ducha jest zawsze z nami. Że udziela swoich darów i owoców rozlewając łaski w Kościele. W czasie, gdy wiele parafii i wspólnot szykuje się do nocnych czuwań przed dniem Pięćdziesiątnicy moment wylania Ducha Świętego w sakramencie kapłaństwa przeżywało 8 czerwca czterech diakonów naszej diecezji. O g. 10 w Katedrze rozpoczęła się Msza św., w czasie której święcenia kapłańskie z rąk Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka przyjęli diakoni Karol Goc z parafii św. Andrzeja w Olkuszu (praktyka diakońska w parafii św. Barbary w Sosnowcu), Patryk Kucharski z parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie (praktyka diakońska w parafii katedralnej w Sosnowcu), Karol Pszonka z parafii Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich (praktyka diakońska w św. Maksymiliana w Olkuszu) oraz Paweł Szczepanik z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej (praktyka diakońska w parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu).

Swoje kazanie Biskup rozpoczął od podziękowania rodzicom nowych kapłanów, za ich trud, poświęcenie i przekaz wiary, a także wszystkim tym, którzy wspierali ich w formacji swoją modlitwą, pracą i ofiarami. "Jezus Chrystus pragnie obdarzyć czterech naszych braci wspaniałym darem. Wszystko, co daje Bóg jest dobre, bo tylko On jest dobry. I w szczególny sposób upodobał sobie kapłanów - tak było z Apostołami, (...) którzy tę niezwykłą moc przekazywali przez święcenia innym mężczyznom, i tak dotarła ona do sosnowieckiej Katedry" - mówił Biskup poświęcając swoją homilię niezwykłej Bożej dobroci, która udziela się kapłanom. "Jesteście wyróżnieni i obdarowani wspaniałym darem! Bądźcie wdzięczni Bogu, który tyle dobra dla was uczynił i zawsze czuwa nad nami" - powiedział Biskup zaznaczając, że na pewno przyjdzie też wiele trudności, którymi nie należy się zrażać. Jako przykład podał św. Pawła na ateńskim Areopagu. "Wierzcie w Ducha Świętego, którego otrzymaliście - On was poprowadzi, On was wzmocni, On was nagrodzi" - usłyszeli od Biskupa młodzi kapłani.

Nowowyświęceni kapłani jutro w parafiach rodzinnych odprawią prymicyjne Msze św., a w poniedziałek będą wspólnie modlić się na Jasnej Górze. Na zakońćzenie Mszy otrzymali też dekrety, kierujące ich na wakacyjne zastępstwa oraz stałe miejsca duszpasterskiej posługi, gdzie pracę rozpoczną od 27 sierpnia. Ksiądz Karol Goc będzie wikariuszem parafii Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej, ks. Karol Pszonka trafi do parafii NMP Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej, ks. Patryk Kucharski jako swoją pierwszą placówkę wikariuszowską  obejmie parafię NMP Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych, a ks. Paweł Szczepanik - parafię Podwyższenia Krzyża Św. w Sławkowie.