Koniec wakacji - katecheci zainaugurowali rok szkolny

Data dodania: 2019.09.01

"Gromadzimy się w kościele Nawiedzenia NMP na inauguracji nowego roku katechetycznego 2019/2020, by prosić Boga o błogosławieństwo, byśmy godnie i owocnie realizowali katechetyczną misję Kościoła. To rok szczególnego jubileuszu: 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Jest z nami Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, którego serdecznie witam i proszę o odprawienie Mszy św. w intencji katechetów, ich rodzin oraz dzieci i młodzieży diecezji sosnowieckiej, którzy już 2 września przekroczą progi przedszkoli, szkół podstawowych i średnich w nowym roku szkolnym" – mówił 31 sierpnia w słowie wstępu do Eucharystii dyrektor Wydziału Katechetycznego sosnowieckiej Kurii, ks. Michał Borda.

W czasie Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa kazanie wygłosił ks. prof. dr hab. Marian Zając z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

"Katecheta na nasze czasy to taki, który wierzy, ale nie rezygnuje z myślenia. Kocha wszystkich, ale nie schlebia łotrom. Jest na wszystko otwarty, ale nie jest uległy. Żyje w ciele, ale nie według ciała i zmysłów. Nie odcina się od świata, ale nie daje się zwodzić. Cierpi czasem, ale z Chrystusem idzie naprzód. Upada czasem, ale wie, kto go może podnieść i komu zawierzył - dlatego jest mocny. Jeśli będziecie mili takie nastawienie każda, nawet najbardziej błaha okoliczność życia może innych i nas przybliżyć do Boga" - mówił kaznodzieja, apelując o rozwijanie ewangelicznych talentów i zapewniając, że Bóg uzupełni wszelkie ludzkie braki i niedomagania.

Biskup dziękował katechetom za ich ciężką pracę, a także odpowiedzialną postawę troski o dzieci i młodzież w czasie egzaminów i nauczycielskiego strajku.

Jeszcze przed Mszą św. zebrani katecheci świeccy i zakonni wysłuchali wykładu inauguracyjnego ks. prof. Zająca zatytułowanego "Nie służymy sprawie przegranej. Blaski i cienie posługi katechetycznej". Adorowali także Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.