Jaworzno: 25-lecie grupy Wiara i Światło

Data dodania: 2019.10.13

Od 25 lat istnieje w parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie wspólnota Dominki Bis, będąca częścią międzynarodowego ruchu na rzecz niepełnosprawnych "Wiara i Światło". Liczy ok. 50 osób, które spotykają się raz w miesiącu (w drugą sobotę) w dużej sali teatralnej jaworznickiej kolegiaty, wspólnie uczestniczą także w wyjazdach i obozach. W sobotę, 12 października, Dominki Bis świętowały srebrny jubileusz swojego istnienia na Eucharystii celebrowanej przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, proboszcza kolegiaty ks. Eugeniusza Cebulskiego oraz kilkunastu kapelanów na przestrzeni lat pracujących ze wspólnotą.

Dominki bis to jedna z trzech w diecezji i 1450 wspólnot "Wiara i Światło" na świecie. Skupiają one osoby niepełnosprawne i ich rodziny oraz przyjaciół, nie mieszkające jednak pod wspólnym dachem, ale w jednej parafii, dzielnicy czy mieście. Tworzą środowisko, koncentrujące się wokół najsłabszych. Ruch ten powstał w Lourdes, podczas międzynarodowej pielgrzymki osób niepełnosprawnych, zorganizowanej przez zmarłego przed kilkoma miesiącami Jeana Vaniera w 1971 r.

Jak podkreślają liderzy wspólnoty członkowie ruchu lubią się ze sobą spotykać i rozmawiać. Wspólnota jest dla nich rodziną, czują się tam kochani i akceptowani. Dzielą się swoimi problemami i radościami. Znajdują zrozumienie co pozwala wzrastać w wierze. Czują się potrzebni, ze zdrowymi przyjaciółmi łączą ich niesamowite więzi. "Nie wyobrażamy sobie życia bez siebie. Wspólnota jest dla nas miejscem wytchnienia i radości" – mówią.

W homilii Biskup zachęcał członków ruchu do wdzięczności dla rodziców, założycieli i tych, którzy się o nich stale troszczą.