Marsze Świętych w Dąbrowie Górniczej

Data dodania: 2019.11.05

DĄBROWA GÓRNICZA - STRZEMIESZYCE

W trosce o dobro duchowe dzieci, młodzieży i ich rodzin oraz o poszanowanie naszej kultury, która oparta jest na wartościach chrześcijańskich, 31 października br. zorganizowaliśmy Noc Świętych. Zaproszonym z tej okazji do Bazyliki NSPJ mieszkańcom Strzemieszyc i okolic przybliżyliśmy sylwetki wielkich Polaków, m.in. : św. Jana Pawła II, którego wkład w historię XX w. jest nieoceniony; św. Stanisława Kostki, młodego polskiego szlachcica, który uczy wierności ideałom; Patronów diecezji sosnowieckiej - św. Brata Alberta Chmielowskiego, powstańca styczniowego, wspaniałego artystę i wielkiego społecznika, św. Rafała Kalinowskiego, inżyniera, oficera, powstańca styczniowego, sybiraka i wielkiego wychowawcę. Aby wzbogacić program Nocy Świętych, na spotkanie zaprosiliśmy także wyjątkowego gościa – aktorkę Patrycję Hurlak, aby mogła podzielić się z nami bogatą historią swojego burzliwego życia, które Pan Bóg na nowo "poukładał", by dziś mogła być świadkiem Jego miłości. Ten wyjątkowy wieczór, który przeżyliśmy w towarzystwie Świętych został również ubogacony dobrą chrześcijańską muzyką w wykonaniu zespołu Minibazar, uwielbieniowym tańcem w wykonaniu dziewcząt z MOPT – u. Najważniejszym punktem wieczoru była adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólna modlitwa i wielbienie Boga. Na koniec każdy uczestnik otrzymał światełko z przesłaniem Świętego oraz mogliśmy się poczęstować dobrym imieninowym cukierkiem, bo przecież 1 listopada każdy z nas świętuję imieniny.

s. Rozalia Surmacz CSP
katechetka SP5 Dąbrowa Górnicza
FOTO: Organizatorzy

DĄBROWA GÓRNICZA - GOŁONÓG

Coraz częściej w naszym kraju rozpowszechnia się Halloween, jest to pogański zwyczaj obchodzony 31 października, związany z maskaradą, którego symbolem są dynie z wyszczerbionymi zębami, duchy i czarownice. Stając naprzeciw tym pogańskim zwyczajom, jako katolicy zorganizowaliśmy w ten wieczór marsz ku czci Wszystkich Świętych. Jest to już V marsz zorganizowany przez Franciszkanów i parafian, z parafii św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu, którzy przeszli ulicami naszej parafii przebrani za aniołów i świętych, niosąc wizerunki świętych i błogosławionych, aby przez to promować uroczystość Wszystkich Świętych. Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam o tajemnicy świętych obcowania, czyli łączności nas, żyjących, z tymi, którzy dostąpili już zbawienia. Dzieci, młodzież oraz rodzice przebrali się w stroje postaci naszych świętych, z pieśniami na ustach nieśli naszych świętych; św. Franciszka założyciela zakonu Franciszkanów, św. Antoniego patrona parafii, św. Maksymiliana, męczennika KL Auschwitz, św. Jana Pawła II naszego polskiego Papieża, bł. Michała i Zbigniewa męczenników z Pariacoto. Wspólne odmawianie rozważań różańcowych podkreślały religijny charakter tego pięknego dzieła jakim jest "Marsz Wszystkich Świętych". Mieszkańcy osiedli byli zaskoczeni tym pięknym barwnym korowodem, który przemieszczał się po naszym osiedlu. Zakończeniem korowodu była uroczysta Msza św. której przewodniczył proboszcz naszego Sanktuarium św. Antoniego o. Radosław Kramarski w koncelebrze ze współbraćmi w zakonie. Po zakończeniu Mszy św. uczestnikom korowodu zaprezentowany był pokaz świateł i ognia. Cieszymy się, z roku na rok, coraz większą popularnością Marszu Wszystkich Świętych, dzięki świętym uświadamiamy sobie, jaki jest cel naszego życia. Wszyscy dążymy do świętości, do chwili, kiedy ujrzymy Boga i będziemy wielbić Go z Aniołami i wszystkimi Świętymi w Niebie.

Tekst i FOTO: Jerzy Mickiewicz