Ks. Gibała spoczął koło kościoła, który wybudował

Data dodania: 2019.11.09

Spoczął koło kościoła, o wybudowanie którego walczył i w którym pracował większość swojego kapłańskiego życia. W sobotę, 9 listopada, odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w środę ks. prał. Stefana Gibały, emerytowanego proboszcza parafii Nawiedzenia NMP na osiedlu Syberka w Będzinie. Żałobnym celebrom przy urnie z udziałem licznie przybyłych kapłanów i tłumów wiernych przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Dzień wcześniej Mszy św. nad trumną śp. ks. Gibały przewodniczył Ksiądz Biskup Antoni Długosz z archidiecezji częstochowskiej. Ks. Gibała odszedł do Pana w 91. roku życia i 65. roku kapłaństwa.

Kazanie podczas Mszy św. pogrzebowej wygłosił ks. Marian Duda - przyjaciel zmarłego, kapłan archidiecezji częstochowskiej. "Mamy nadzieję, że będziesz nas dalej umacniał w tajemnicy świętych obcowania. (...) Czy można sobie wyobrazić, by matka czy ojciec przestali kochać swoje dzieci po swojej śmierci? Czy można sobie wyobrazić, żeby nie wypraszali im zbawienia? Czy można sobie wyobrazić, by kapłan tak zabiegający na ziemi o zbawienie swoich wiernych, nie zabiegał o nie tym bardziej w wieczności? Nie można sobie tego wyobrazić, zwłaszcza w Twoim wypadku, śp. księże Stefanie" - mówił kaznodzieja dodając, że obecność doczesnych szczątków wśród parafian będzie znakiem duchowej łączności.

Na zakończenie Eucharystii w imieniu rodziny wszystkim zebranym oraz tym, którzy podczas choroby troszczyli się o ks. Gibałę, podziękował bratanek zmarłego, ks. Stanisław Gibała.

Ks. Gibała pochodził z diecezji tarnowskiej. Po maturze, którą zdał w gliwickim liceum, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Częstochowskiej w Krakowie. Wśród jego wykładowców znalazł się m.in. późniejszy papież Jan Paweł II. Święcenia kapłańskie przyjął w kaplicy seminaryjnej 6 stycznia 1954 r. z rąk Księdza Biskupa Stanisława Czajki. Jako wikariusz pracował w parafiach Wielgomłyny, św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu, św. Tomasza w Sosnowcu, a następnie jako prefekt parafialny w częstochowskiej katedrze i parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Pierwszym probostwem ks. Gibały była parafia św. Jana Chrzciciela w Będzinie, do której należała znaczna część powstającego wówczas osiedla na Syberce. Jako proboszcz wspólnoty walczył wraz z parafianami o zgodę na budowę świątyni. Decyzja zapadła po tym, jak Będzin nawiedziła kopia Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, co zostało uznane jako cud Matki Boskiej. Ustanowiona w kwietniu 1981 roku parafia, której został proboszczem, uzyskała wezwanie Nawiedzenia NMP. Nowy proboszcz wybudował monumentalną świątynię, będącą jednocześnie pierwszym w Polsce Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, które zostało tu ustanowione w 1997 roku.

Po odejściu na emeryturę w 2004 roku zamieszkał w parafii na Syberce jako rezydent, aktywnie pomagający kolejnym proboszczom. W maju ubiegłego roku świętował 90. rocznicę urodzin.

Znany z wielkiego nabożeństwa do św. Józefa spoczął obok jego figury na kościelnym placu.