Jesienny Dzień Skupienia Grup Modlitwy Ojca Pio

Data dodania: 2019.11.12

Z inicjatywy ks. Dariusza Karonia, asystenta duchowego Grupy Modlitwy Ojca Pio przy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu Zagórzu, w sobotę 9 listopada, w Domu Macierzystym Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu odbył się „JESIENNY DZIEŃ SKUPIENIA sosnowieckich GRUP MODLITWY OJCA PIO” pod hasłem - które jest kontynuacją rozpoczętej w ubiegłym roku akcji duszpasterskiej „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”. W spotkaniu wzięło udział 21. czcicieli św. Ojca Pio z parafii: Matki Bożej Fatimskiej, Matki Bożej Różańcowej i Świętego Brata Alberta.

Dzień skupienia miał miejsce w dniu wieńczącym oktawę uroczystości Wszystkich Świętych i przy wystawionych relikwiach św. Ojca Pio rozpoczął się wspólną Eucharystią i adoracją Najświętszego Sakramentu, które sprawowane były w kaplicy zakonnej Sióstr Karmelitanek. Mszę św. celebrował i modlitwom przewodniczył ks. Dariusz Karoń.

Zważywszy na to szczególne miejsce, nasze intencje polecaliśmy również za wstawiennictwem św. Teresy od Dzieciątka Jezus - patronki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek i Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa – Janiny Kierocińskiej - współzałożycielki tego Zgromadzenia.

Wybór miejsca modlitwy nie był przypadkowy, lecz podyktowany chęcią bliższego poznania osoby Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa, którą nazywamy „Matką Zagłębia” i modlimy się o jej rychłą beatyfikację. Doskonale nam to umożliwiła s. Bogdana Batog KDzJ, która oprowadzając po salach Muzeum Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek i prezentując bogatą wiedzę, wprowadzała nas w tajniki życia rodzinnego Janiny Kierocińskiej, jej dojrzewania do powołania zakonnego oraz przebogaty i heroiczny okres  posługi Matki Teresy Kierocińskiej w Sosnowcu w latach 1921 – 1946. Ogromne wrażenie zrobiło na nas bogactwo zbiorów i sposób ich prezentacji oraz połączenie historii i współczesności – np. poprzez multimedialną tablicę mieliśmy możliwość odsłuchania listów Matki Teresy Kierocińskiej, mieliśmy również możliwość zobaczenia pięknego filmu o Matce Teresie Kierocińskiej pt.: „Ona nigdy nie była sama”.

19 lutego 1992 roku Matce Teresie Kierocińskiej nadano pośmiertnie honorowy tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznawany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie, za ratowanie Żydów z narażeniem życia podczas okupacji niemieckiej.

Proces beatyfikacyjny Matki Teresy od św. Józefa przeprowadzono w latach 1983-1988 w Diecezji Częstochowskiej. Dekret o heroiczności cnót, podpisany przez Ojca Świętego Franciszka promulgowano w Watykanie 3. maja 2013 roku. Odtąd przysługuje jej tytuł Czcigodnej Służebnicy Bożej.

Po zwiedzaniu był czas na wspólną agapę w kawiarence domu zakonnego.

Dzień Skupienia zakończyliśmy przy sarkofagu Służebnicy Bożej Matki Teresy Kierocińskiej modlitwą o rychłą beatyfikację powierzając zarazem Jej wstawiennictwu swoje intencje.

Relacja: Teresa Duszyc animatorka GMOP w Parafii Matki Bożej Fatimskiej
Zdjęcia: Zbigniew Duszyc kronikarz GMOP w Parafii Matki Bożej Fatimskiej