Ks. Wojciechowski o wspólnotach Odnowy w Duchu Świętym

Data dodania: 2019.12.08

Wywiad z ks. Szymonem Wojciechowskim, moderatorem Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym w diecezji sosnowieckiej, który ukazał się w dziejszym wydaniu "Niedzieli Sosnowieckiej. 

Przeszedł Ksiądz drogę "od oazy do odnowy", gdyż przez wiele lat związany był Ksiądz z Ruchem Światło-Życie…

To naturalna kolej rzeczy – tak też widział to ks. Blachnicki. W jego zamyśle po zakończeniu formacji oazowej miały odbywać się Seminaria Odnowy Wiary i rozpoczęcie uczestnictwa w grupach charyzmatycznych. Specyfiką Ruchu Światło-Życie jest praca z dziećmi i młodzieżą i zafascynowanie ich światem wiary, rozpoczęcie tej najważniejszej w życiu przygody. We wspólnotach takich jak Odnowa w Duchu Świętym kładziemy nacisk na osobiste i bardzo indywidualne doświadczenie Pana Boga. Oaza ma rozpocząć tę relację, którą potem Odnowa chce rozpalać i podtrzymywać.

Czym charakteryzuje się ta wspólnota?

Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym to istniejący od kilkudziesięciu lat ruch charyzmatyczny. Jej członkowie pragną odkrywać rolę i działanie Ducha Świętego w swoim życiu. To przede wszystkim grupa ewangelizacyjna – prowadzą rekolekcje szkolne i parafialne, cieszące się ogromną popularnością kursy Alpha i rekolekcje Soar, a także inicjatywę Mobilny Kościół – wychodzenie do ludzi ze świadectwem wiary na sosnowieckiej "Patelni". Filarami dla członków ruchu jest codzienna półgodzinna medytacja Pisma Świętego (tzw. "namiot spotkania"), płacenie dziesięciny na rzecz wspólnoty oraz abstynencja od alkoholu.

Wraz z zauważalnym zmniejszeniem liczby ludzi w kościołach ubywa też członków ruchu?

Wprost przeciwnie – obserwujemy dynamiczny rozwój, zarówno w zakresie udziału w regularnej formacji, jak i angażowaniu się w rekolekcje. W 5 wspólnotach na terenie Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina mamy ponad 200 osób, z reguły między 20. a 45. rokiem życia. To ciekawe, bo właśnie w tej grupie wiekowej w Polsce widoczny jest największy odpływ ludzi od Kościoła.

To wspólnota dla katolików początkujących czy "tylko dla zaawansowanych"?

Nie jest to ekskluzywna grupa dla tych, którzy latają, a nie chodzą po ziemi. To osoby, które chcą pogłębiać i ubogacać swoje życie duchowe i szukają czegoś więcej, niż otrzymują na swoich parafiach.

Czy więc przez takie ruchy nie grozi nam zanik tradycyjnego duszpasterstwa parafialnego?

Nie – nic nie dzieje się ze stratą dla proboszczów! Eucharystia wspólnotowa, na której gromadzimy się wszyscy, odbywa się raz w miesiącu – zawsze w III niedzielę. Na co dzień osoby te są zaangażowane w parafiach, a dodatkowo świadectwem życia na pewno przyciągają innych.

Często spotykacie się z niezrozumieniem i zarzutem, że należycie do sekty?

Aż tak źle nie jest, ale często słyszymy, że idziemy w stronę protestantyzacji Kościoła. Często wynika to z nieświadomości jak wygląda życie we wspólnocie. Wszyscy członkowie ruchu dbają o swoje życie sakramentalne i regularny, codzienny kontakt ze Słowem Bożym. Charyzmaty to szczególne dary Ducha Świętego, którymi obdarza wspólnotę, by budować jedność. Dziś chyba szczególnie w Kościele odkrywamy to bogactwo. Modlitwa językami, dar proroctwa – to może być niezrozumiałe dla przeciętnego katolika…

Nie jest to szukanie na siłę cudowności?

Nie. Istotą jest dla nas modlitwa uwielbienia – chcemy Boga nie tylko prosić, przepraszać i dziękować Mu, ale także wielbić Go za to, że jest przy nas.

Szczególnym czasem w ciągu roku są dla Was rekolekcje wakacyjne…

… co roku gromadzące ponad 120 dorosłych członków ruchu, a także dzieci. Spora rodzina… Tych dzieci we wspólnocie mamy też prawie dwa razy więcej niż dorosłych – praktycznie wszystkie zaangażowane w Odnowę rodziny są wielodzietne.  W tym roku, gdy przebywaliśmy w Zembrzycach, modlił się z nami ks. bp Grzegorz Kaszak, chcący poznać specyfikę tego ruchu. Biskup dziękował wspólnocie za zaangażowanie, zwłaszcza w działania ewangelizacyjne. Są też rekolekcje ewangelizacyjne "149 godzin" także cieszące się dużą popularnością wśród szukających swojego miejsca w Kościele. Często dla osób po kursie Alpha, który – organizowany przez nas dwa razy w roku i skierowany do osób, które pożegnały się z Kościołem lub nigdy nie zaczęły z nim przygody – przynosi błogosławione owoce. Mamy wiele świadectw ludzi, którzy po latach wracają do Kościoła, dzięki tym kursom rozpoczynają swoje życie sakramentalne.

Gdzie i jak szukać tego Ducha Świętego w swoim życiu?

Św. Paweł w Liście do Rzymian pisze, że On "przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami". Będąc zawsze przy nas wyczekuje woli zwrócenia się w stronę Boga i ułatwia nam to.

Gdzie można znaleźć Wasze wspólnoty i jak do Was dołączyć?

Na stronie www.odnowa.org.pl można znaleźć wszystkie informacje. Spotkania grup odbywają się w piątki o 18.30 w sosnowieckiej parafii Chrystusa Króla (Klimontów) i będzińskiej parafii Nawiedzenia NMP na Syberce oraz o 19 w domu formacyjnym w Sosnowcu (ul. Smutna). W niedzielę grupy spotykają się o godz. 16.30 w sosnowieckiej KANIE, a także parafii Bożego Ciała w Dąbrowie Górniczej. Zapraszamy też wszystkich poszukujących do udziału w Kursach Alpha, gdzie w pozakościelnej przestrzeni, przy smacznym posiłku, mogą porozmawiać o swoich problemach z wiarą i Kościołem, wątpliwościach i doświadczeniach.

Rozmawiał: Jarosław Ciszek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.