Łazy: nowy kościół służy wiernym

Data dodania: 2019.12.22

22 grudnia A.D. 2019 - ta data na zawsze zapisze się w kronikach miasta Łazy, a szczególnie tamtejszej parafii św. Maksymiliana. Od tego dnia codzienna Eucharystia sprawowana jest w nowym, budowanym przez ostatnie osiem lat kościele. Jeszcze wprawdzie nie wykończonym, ale już wzbudzającym podziw wszystkich, którzy wchodzą tam umacniać swoje życie modlitewne i sakramentalne. Niedzielnej Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

- W Kościele przeżywamy Adwent - oczekiwanie na zbliżające się Święta. Także wierni tej parafii przeżywali swoisty adwent - oczekiwanie na przejście do tej świątyni. (...) Dzisiaj jest dzień dziękczynienia za każdą wmurowaną cegłę, za ogrom wykonanych prac, za każdą złożoną na ten cel ofiarę i każde dobre słowo modlitwy. Zapraszamy dziś Księdza Biskupa do tej świątyni, jak dzieci zapraszają rodziców do nowo wybudowanego domu. Pragniemy się pochwalić i pragniemy, by nasz duchowy ojciec cieszył się razem z nami - mówił ks. proboszcz Jarosław Piekarz.

- Na początku chciałem Wam pogratulować. Jestem pełen uznania dla Waszej pracy i poświęcenia - powiedział Biskup stawiając za wzór ewangeliczną kobietę obmywającą drogocennym olejkiem stopy Jezusa. - To pokazuje, że trzeba zadbać o sprawy Boga. A On sam będzie nagrodą dla tych, którzy się trudzili, poświęcali swoje pieniądze, pracę i talenty - mówił Biskup i dodawał: "Jezus ma moc, żeby człowieka pokrzepić, napełnić duchem radości i pokoju, umacniając w dobrym. Antidotum na chorobę i zmartwienia jest radość, którą On daje". - Życzę, aby to miejsce - dom Boga Wszechmogącego, wybudowane z takim trudem i poświęceniem, nigdy nie było miejscem pustym. Niech On Was wspiera, pociesza i prowadzi - mówił hierarcha.

Parafia św. Maksymiliana w Łazach istnieje od 1988 roku. W pierwszych miesiącach jej istnienia wybudowano tymczasową kaplicę przy ul. Leśnej. Ponieważ lokalizacja i wielkość działki nie spełniały warunków pod budowę nowego kościoła, wystarano się o nowy teren - przy ul. Częstochowskiej 9, który parafia otrzymała w 2010 roku. W tym samym roku rozpoczęły się prace nad projektem świątyni. 19 czerwca 2011 roku Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił plac, a niespełna rok później ruszyły prace budowlane. 4 maja 2014 roku w pnące się w górę ściany kościoła wmurowano kamień węgielny ofiarowany przez Kustodię Ziemi Świętej i pochodzący z jerozolimskiej Drogi Krzyżowej. Stopniowo, dzięki ofiarności parafian i sponsorów, wykonywano kolejne prace, które doprowadziły do tego, że od IV Niedzieli Adwentu 2019 r. wszystkie Msze św. sprawowane będą w nowym kościele, będącym godnym mieszkaniem Boga. W świątyni jest już m.in. tabernakulum i piękny krzyż nad głównym ołtarzem, nawiązujący do krzyża franciszkańskiego, a także stały ołtarz, ambonka i witraże pokazujące najważniejsze momenty ze Starego i Nowego Testamentu. Przed wiernymi montaż posadzki, tynkowanie i malowanie oraz zakup wyposażenia, a także pozostałe prace wykończeniowe, na które do których na pewno nie braknie zapału i środków. W przyszłym roku w świątyni zawisną nowe, rzeźbione w drewnie lipowym stacje drogi krzyżowej, na które już znaleźli się fundatorzy.

Wśród donatorów świątyni, którzy na koniec Eucharystii otrzymali z rąk Biskupa pamiątkowe podziękowania, jest także sam Pasterz naszej diecezji, który na koniec Mszy św. przekazał na ręce proboszcza kolejną transzę swojego wsparcia w kwocie 10 tysięcy złotych. Biskup jest także m.in. fundatorem jednego z witraży. Wśród mecenasów budowy kościoła są także wszyscy diecezjanie, składający ofiary na tacę podczas przeżywanej przed siedmiu laty peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego.