Pasterki z Biskupami

Data dodania: 2019.12.26

Od nocnej Mszy św. zwanej Pasterką rozpoczyna się w całym Kościele obchód Świąt Bożego Narodzenia. O g. 21 Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył Pasterce w sosnowieckiej bazylice Katedralnej. Eucharystia rozpoczęła się od procesyjnego przeniesienia do żłóbka figurki Dzieciątka Jezus, a na jej zakończenie licznie zgromadzeni wierni dzielili się z Biskupem opłatkiem.

"Zmysły mogą nas mylić, ale Bóg jest rzeczywiście obecny wśród nas pod postacią chleba i wina" - mówił Biskup wskazując, że aby to dostrzec potrzeba tej samej wiary, której wymagało dostrzeżenie przez pasterzy Boga w małym Dzieciątku. "Jak podchodzę do Boga, który przychodzi na ten świat pod różnymi postaciami, ale szczególnie w eucharystycznych chlebie i winie?" - pytał hierarcha zachęcając do rachunku sumienia.

O północy Biskup sprawował Pasterkę w prowadzonej przez zgromadzenie oblatów św. Józefa parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie, gdzie poświęcił nowy wystrój prezbiterium.

W Boże Narodzenie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak sprawował Mszę św. w parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach. Przed Eucharystią odwiedził z wizytą kolędową księży pracujących w parafii. Także na zakończenie tej Eucharystii Biskup podzielił się z wiernymi opłatkiem.

Ksiądz Biskup Piotr Skucha przewodniczył Pasterce w parafii NMP Różańcowej w Sosnowcu. Ksiądz Biskup w głoszonym słowie podkreślił rolę dziecka w rodzinie. To właśnie wraz z narodzeniem się dziecka rodzice stają się prawdziwymi dorosłymi. To dzieci są nieraz najlepszymi nauczycielami dorosłych. To dla dzieci musimy zrezygnować z naszego wygodnego życia. Ksiądz Biskup gorąco wzywał do tego, by nasze serca stały się prawdziwym Betlejem - "domem chleba", w którym będzie mieszkał Chrystus - Najpiękniejsze Dziecko Świata. Zachęceni wezwaniem naszego Pasterza weźmy w opiekę bezbronne Dziecię Jezus i nieśmy Je i Jego Orędzie w nasze rodziny i środowiska pracy. Nie bójmy podjąć się tego wyzwania! W końcu Jezus narodził się w ubogim Betlejem, by powiedzieć każdemu z nas: "dasz radę"! (M.N.)