Święto poświęconych Bogu

Data dodania: 2020.01.26

Przypadający 2 lutego Dzień Życia Konsekrowanego to każdego roku okazja by przypomnieć wiernym o posłudzie w Kościele zastępu sióstr, braci i ojców zakonnych, a także osób żyjących w indywidualnych formach życia konsekrowanego - dziewic i wdów. W przededniu tego święta, 25 stycznia, osoby konsekrowane z naszej diecezji spotkały się na Eucharystii w kaplicy Domu Macierzystego Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

W homilii Biskup zachęcał, by w roku 100. rocznicy rodzin św. Jana Pawła II wracać do dziedzictwa, które pozostawił nam papież-Polak. "Nasze wspólnoty powinny stać się szkołą modlitwy" - przywoływał słowa św. Jana Pawła II Biskup i podkreślał, że nawet najważniejsze obowiązki i nadmiar pracy nie mogą zwalniać z modlitwy. Zachęcał też do otaczania modlitwą Ojczyzny i jej spraw.

Na terenie naszej diecezji posługują następujące zgromadzenia: Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanie Reformaci (Pilica i Dzwono-Sierbowice), Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych - Franciszkanie Konwentualni (Dąbrowa Górnicza - Gołonóg), Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym - Kamilianie (Hutki), Zgromadzenie Oblatów św. Józefa (Będzin), Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego - Pallotyni (Sosnowiec), Towarzystwo św. Franciszka Salezego - Salezjanie (Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec), Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego - Sercanie (Sosnowiec), Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa - Zmartwychwstańcy (Sosnowiec-Kazimierz), Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi - Honoratki (Będzin), Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego - Duchaczki (Sułoszowa), Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus (Sosnowiec, Czeladź, Wolbrom), Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa - Pasjonistki (Dąbrowa Górnicza), Zgromadzenie Panien Ofiarowania NMP - Prezentki (Bukowno), Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej - Serafitki (Jaworzno-Byczyna) oraz Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej (Jaworzno i Olkusz).