Pielgrzymka do Gruzji i Armenii

Data dodania: 2020.02.19

Legion Maryi przy parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu od 2007 roku za aprobatą księdza proboszcza zorganizował pielgrzymki do wielu miejsc Europy, między innymi do Rzymu, Fatimy, Medjugorie, Lourdes, La Salette, Loretto, Chorwacji, Albanii, a także do Ziemi Świętej i Meksyku. Tym razem organizują pielgrzymkę samolotową do Gruzji i Armenii w dniach 8-15 października.

PROGRAM PIELGRZYMKI

08.10.2020 Dzień 1: Wylot / Przelot do Kutaisi – Przejazd do Tbilisi (260 km.)

Spotkanie Parafia Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana godz. 5.30. Msza św., błogosławieństwo kapłana przed podróżą .Godz. 6.30 przejazd na lotnisko w Krakowie, wylot o 10.35, przylot do Kutaisi o 15:45. Spotkanie z przewodnikiem. Transfer do Tbilisi. Kolacja i nocleg w Tbilisi.(-,-,K)

09.10.2020 Dzień 2: Tbilisi miasto

Śniadanie. Msza św. Tbilisi, nawiedzenie cerkwi Metechi (XIII w) (stąd rozciąga się piękny widok na tbiliskie starówki). Dalej jedziemy kolejką do twierdzy Narikala (IV w), z której mamy przyjemność zobaczyć fantastyczny widok na całe miasto, a z drugiej strony otwiera się widok na ogród botaniczny. Pieszo kontynuujemy drogę do Abanotubani (znane łaźnie siarkowe). Spacerkiem idziemy wąskimi uliczkami tzw. Szardeni (najbardziej popularna ulica w Tbilisi) do Bazyliki Anczyschati - najstarszej cerkwi miasta (VI w). Czas wolny. Kolacja w lokalu z show programem. Nocleg w Tbilisi. (Ś, -, K)

10.10.2020 Dzień 3: Tbilisi/ Sadakhlo / HAGHPAT / HOVHANNAVANK / YEREVAN

Śniadanie. Msza św. Przejazd do granicy - Sadakhlo o 11:00 zmiana transportu /przewodnika. Wyjazd na zwiedzanie Haghpat X-XIVw- wpisana na liście UNESCO. Następnie przejazd do monastyr Hovhannavank. Po drodze będziemy zatrzymywali w piekarni Gntunik. Dojazd do Yerewań, zakwaterowanie koło 17:00. Kolacja Powitalna w lokalu. Kolacja I Nocleg w Hotelu. (Ś/-/K

11.10.2020 Dzień 4: YEREVAN MIASTO / ECHMIADZIN / ZVARTNOTS / YEREVAN

Msza św. Po śniadaniu zwiedzania miasta: Opera, główna aleja, plac republiki, także Matenadaran - zawiera historyczne dokumenty z całej Europy i Azji. Wizyta w Tsitsernakaberd - Memoriał ludobójstwa Ormian. wyjazd do Echmiadzin znajduje się około 20 km od Erewania. Zatrzymamy się na ruinach świątyni Zvartnots - perła 7-wiecznej architektury, która jest również wpisana na liście UNESCO. Przejazd z powrotem do Erewania. Kolacja. Nocleg w hotelu w Erywaniu. (Ś /- / K)

12.10.2020 Dzień 5: YEREVAN / GARNI / GEGHARD / SEVAN – Sadakhlo – Tbilisi (75 km.)

Msza św. Śniadanie. Przejazd do świątyni pogańskiej Garni - charakterystycznym pomnikiem okresu hellenistycznego i imponujący kawałek starożytnego ormiańskiej architektury. Wschód od Garni, wyżej wąwozu Azat rzeki, znajduje się wspaniały zabytek średniowiecznej architektury ormiańskiej - Geghard klasztor, wpisana na liście UNESCO. Dojazd do Jeżora Sewan. największe alpejskie jezioro na świecie, znajduje się 70 km na północ, do Erewania - obejmuje 5% terytorium Armenii znajduje się na 2000 m.n.p.m. i jest drugim co do wielkości słodkowodne jezioro na świecie. Przejazd, Spotkanie na granicy o 17:00/17:30. Zmiana przewodnika i transportu. Kolacja w lok. Restauracji. Nocleg w Tbilisi (Ś/-/K)

13.10.2020 Dzień 6: Tbilisi – Mtskheta – Gori – Gelati – Kutaisi (270 km.)

Śniadanie. Dojazd do Mccheta - pierwszą stolicą i absolutnym centrum religijnym Gruzji. Odwiedzamy Monastyr Dżwari (VI w) i Katedrę Sweticchoweli (XI w), gdzie wg: legendy pochowana jest Szata Chrystusa. Msza św. Cała Mccheta z jej zabytkami jest wpisana na liście UNESCO. Postój w Gori – Miejsca urodzenia J. Stalina. Zwiedzamy Zespół Klasztorny Gelati z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. Kompleks powstał w złotych czasach gruzińskiej monarchii a fundatorem był król D. Budowniczy. Kolacja i nocleg w Kutaisi. (Ś, -, K)

14.10.2020 Dzień 7: : Kutaisi – Batumi miasto – Kutaisi (Bagrati) (330 km.)

Msza sw. Śniadanie. Przejazd do Batumi - malowniczo położonego nad Morzem Czarnym. Zwiedzanie miasta: Piazza, Pałac Europy, spacer nad promenadą. Kolacja i nocleg w Kutaisi. Po Kolacji dla chętnych spacerkiem wizyta do cerkwi Bagrati 1003r. (Ś, -, K)

15.10.2020 Dzień 8 Kutaisi – Jaskinia Prometeusza – Tskaltubo – Kutaisi Lotnisko (- km.)

Śniadanie. Wizyta w Jaskini Prometeusza - bogata stalaktytami, stalagmitami, skamieniałymi wodospadami, perłami jaskiniowymi, podziemnymi rzekami i jeziorami. W centrum Tskaltubo Będzie postój. Transfer z miasta do Lotniska. Wylot o 16:20 (Ś, -, -) Kraków 17.40 Przejazd do Sosnowca, Msza św. w parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana .

Zapisy: Parafia Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana oraz u Stanisławy Dramińskiej tel.607169346 .Przy zapisie należy dostarczyć paszport lub dowód osobisty podać adres zamieszkania i telefon kontaktowy.