Czeladź-Piaski: nowe obrazy świętych

Data dodania: 2020.06.27

W sanktuarium św. Jana Marii Vianneya - parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi zostały zawieszone i poświęcone nowe wizerunki świętych: "Małej Wielkiej Świętej" – św. Filomeny, ulubionej świętej Proboszcza z Ars oraz św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Ponadto do kościoła wróciła, umieszczona pierwotnie w głównym ołtarzu, przywieziona z Francji figura Matki Bożej z Lourdes. Poświęcenia, podczas czerwcowego nabożeństwa fatimskiego, dokonał ks. Paweł Nowak – Penitencjarz Diecezjalny.

W historii Kościoła św. Jan Maria Vianney i św. Filomena to wyjątkowa para świętych. Proboszcz z Ars mawiał: "Ilekroć prosiłem o coś Boga przez jej przyczynę, zawsze byłem wysłuchany". Osobiście twierdził, że to wielka święta, którą Bóg wyjątkowo uwielbia. W Polsce istnieje jedyna parafia i sanktuarium tej świętej - w Gniechowicach (archidiecezja wrocławska).

W wielu miejscach, m.in. w Mzykach (archidiecezja częstochowska), Luzino (diecezja gdańska) rozwija się jej kult i odbywają się nabożeństwa. Do tych wyjątkowych miejsc przez namalowany przez Katarzynę Buszydlik obraz dołączyło sanktuarium w Czeladzi-Piaskach. Przygotowywane jest specjalne nabożeństwo liturgiczne.

Tekst i FOTO: TZ