Diecezjalna Caritas zorganizowała wypoczynek dla dzieci

Data dodania: 2020.07.28

Osiem turnusów. Blisko pięciuset uczestników. Dzieci z terenu naszej diecezji oraz dzieci Polaków zza wschodniej granicy (Ukrainy). Kierunek: Morze Bałtyckie i polskie góry. Radość. Beztroska. Zabawa. Mnóstwo wspomnień. Tak rokrocznie wyglądały letnie kolonie organizowane przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Tak miało być tego roku. Jednak tegoroczne wakacje są zupełnie inne od wszystkich. Pandemia koronawirusa zmieniła rzeczywistość, w której żyjemy. Pokrzyżowała wiele planów. Nie odebrała jednak światu nadziei. A nic tak jej nie rozbudza, jak uśmiech dziecka. Jak powiedziała Julian Ejsmond „gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno; ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej – mimo wszystkich słońc, gwiazd i reflektorów. Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie”.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej postanowiło nie pozostawiać twarzy dzieci smutnymi. Aby uśmiechy naszych podopiecznych mogły rozświetlać szarą codzienność, zorganizowaliśmy dla nich kolonie. W dwóch turnusach organizowanych od 25 lipca do 20 sierpnia weźmie udział łącznie 72 uczestników. Zadbaliśmy, by były one nie tylko atrakcyjne dla uczestników, ale także bezpieczne. Dlatego przy ich planowaniu i organizacji uwzględniliśmy wytyczne resortu edukacji i Ministerstwa Zdrowia. Co więcej wszyscy opiekunowie przeszli szkolenie pod czujnym okiem pełnomocnika ds. COVID -19 miasta Sosnowiec - Dariusza Skłodowskiego.

Już w sobotę - 25 lipca - pierwsza grupa dotarła do Zakopanego. Przez najbliższe cztery tygodnie będzie bawić się we wspaniałym miejscu, jakim jest Ośrodek „Bachledówka”. Pieczę nad nimi sprawuje przeszkolona i doświadczona kadra. Opiekunowie dołożą wszelkich starań, aby śmiechom i zabawom nie było końca. Na dzieci oraz młodzież czeka wiele atrakcji i wypraw. Wszystko przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa. Uczestnicy kolonii będą mogli rozwijać swoje talenty i pasje, a jednocześnie cieszyć się pięknem przyrody. Jednak przede wszystkim będą mogli odzyskać to, co odebrała im pandemia. Radość dzieciństwa, beztroskę dnia codziennego i poczucie wspólnoty. Mamy nadzieję, że to miejsce i ten wyjazd im na to pozwoli.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej co roku dokłada wszelkich starań, aby dzieci otrzymały od nas „najlepszy możliwy spadek – szczęśliwe wspomnienia” (Og Mandina). Nie udałoby się to jednak gdyby nie wsparcie sponsorów. Dlatego bardzo dziękujemy Fundacji JSW i Miastu Jaworzno za dofinansowanie kolonii.

Tekst: ks. Łukasz Gładki
FOTO: Uczestnicy wyjazdu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.