Dzień imienin Biskupa Grzegorza

Data dodania: 2020.09.03

"Piotrze! Zobaczyłeś, jak moje Słowo przemienia życie tłumów. Pozwól, aby przemieniło i twoje!" - powiedział dziś w homilii proboszcz Katedry w Sosnowcu - Ks. Jan Gaik - podczas Eucharystii sprawowanej w intencji Biskupa Grzegorza Kaszaka. Kaznodzieja odniósł się w ten sposób do rzeczywistości powołania w życiu człowieka. We wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, a zarazem w dzień imienin Pasterza Diecezji Sosnowieckiej, dziękujemy za dar jego życia i powołania.

Ewangelia z dzisiejszego dnia, o powołaniu Szymona Piotra (Łk 5, 1-11), zdaje się świetnie tłumaczyć wydarzenia, które rozgrywają się w człowieku wezwanym przez Boga. Ks. Gaik zwrócił uwagę w homilii, że w historii każdego, kto poszedł za Jezusem, były obecne momenty pracy, trudu, wysiłku, powodzenia i porażki:

Są też chwile zwątpienia, gdy wydaje się, że wszystko działa przeciw mnie. Ale wówczas przychodzi Bóg i daje łaskę ofitego połowu. To znak hojności Boga. Ale ta hojność zawsze jest też wezwaniem, aby coś zostawić. Tak jak św. Grzegorz Wielki, który zostawił swoje ziemskie posiadłości i poszedł za Jezusem na drodze zakonnej i biskupiej - zauważył proboszcz Katedry.

Dzisiejsza Eucharystia w Bazylice Katedralnej była okazją do modlitwy za Biskupa Grzegorza Kaszaka. W warunkach epidemii zrezygnowano jednak z corocznej, uroczystej "imieninowej" Mszy Świętej. Za swojego biskupa modlili się kapłani i świeccy pracownicy Kurii Diecezjalnej, Wojewoda Małopolski, oraz wierni parafii katedralnej. Proboszcz Katedry zachęcił w życzeniach, aby tegorocznymi "kwiatami" dla Księdza Biskupa były modlitwy diecezjan i ofiarowane Komunie Święte w jego intencji.

Księdzu Biskupowi Grzegorzowi życzymy wielu Bożych łask: mądrości, cierpliwości i świętości. Życzymy także zdrowia, aby w tym trudnym czasie epidemii mógł bez przeszkód wypełniać swoje biskupie powołanie pasterzowania w Diecezji Sosnowieckiej. Szczęść Boże!

Ks. Przemysław Lech