Katedra: Festiwal Organowy rozpoczęty

Data dodania: 2020.09.16

Pierwsze takty Marsza Imperialnego Edwarda Elgara wybrzmiały 13 września w sosnowieckiej katedrze podczas koncertu inauguracyjnego, obwieszczając rozpoczęcie VI edycji Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Przy kontuarze katedralnych organów zasiadł Krzysztof Lukas –  dr hab. sztuki muzycznej, kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Podczas koncertu melomanii muzyki organowej mieli doskonałą okazje usłyszeć preludia chorałowe Jana Gawlasa, Sonatę B-dur op. 65 nr 4 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego,  czy też utwór Elegia autorstwa Mieczysława Surzyńskiego - bez wątpienia najwybitniejszego przedstawiciel romantycznego nurtu w polskiej muzyce organowej.

Ciekawym dziełem, jaki zparezentował artysta, był Mozart Changes, autorstwa współczesnego niemiecko-węgierskiego kompozytora Zsolta Gardonyiego, w którym to temat finalu ostatniej sonaty fortepianowej Mozarta przenikają na zmianę elemnty jazzu.

Koncert zakończył się porywającym wykonaniem słynnej Toccaty i Fugi d-moll Jana Sebastiana Bacha, co zostało docenione przez zgormadzonych słuchaczy owacją na stojąco. Można śmiało rzec, że koncert w głównej świątyni – matce kościołów diecezji sosnowieckiej był sukcesem dla orgnizatorów - Stowarzyszenia Artystów SPECTRUM (Romana Hyli, Mateusza Białasa oraz Michała Fiuka). Dobrze dobrany program koncertu wywarł pozytywne wrażenie na zgromadzonej publiczności.

Sukcesem niewątpliwie była, podjęta z racji pandemii, możliwości oglądania transmisji koncertu na facebookowym profilu festiwalu (https://www.facebook.com/ZaglebiowskiMiedzynarodowyFestiwalOrganowy), łącznie gromadząc ponad 200 słuchaczy, którzy z wielu powodów nie mogli być z nami w katedralnej świątyni. Tak też będzie podczas kolejnych koncertów, a te już niebawem.

Na kolejną muzyczną ucztę zapraszamy w dniu 20 września do Parfii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi – Piaskach na godzinę 19:00. Do zobaczenia na kolejnych festiwalowych koncertach.

tekst: Michał Fiuk
rzecznik festiwalu