Watykan: nowy dokument o eutanazji

Data dodania: 2020.09.25

Kongregacja Nauki Wiary opublikowała list zatytułowany Samaritanus bonus, poruszający zagadnienie opieki nad osobami w krytycznych i końcowych fazach życia.

W dokumencie znajdziemy wykładnię nauczania Kościoła m. in. w kwestii eutanazji, samobójstwa wspomaganego, moralnego obowiązku wykluczenia uporczywej terapii, stanu wegetatywnego u chorych czy terapii przeciwbólowej.

Jednym z ważniejszych zagadnień listu są też kwestie duszpasterstwa i świadczenia posługi sakramentalnej osobom zdecydowanym na poddanie się eutanazji:

Bardzo szczególnym przypadkiem, w którym dziś konieczne jest potwierdzenie nauczania Kościoła, stanowi duszpasterskie towarzyszenie temu, kto wyraźnie poprosił o eutanazję lub samobójstwo wspomagane. W odniesieniu do sakramentu pojednania spowiednik musi upewnić się o zaistnieniu żalu niezbędnego do ważności rozgrzeszenia, polegającego na „bólu duszy i znienawidzeniu popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości”. W naszym przypadku mamy do czynienia z osobą, która poza swymi subiektywnymi dyspozycjami dokonała wyboru czynu ciężko niemoralnego i dobrowolnie w nim trwa. Jest to oczywisty brak dyspozycji do przyjęcia sakramentu pokuty z rozgrzeszeniem, namaszczenia chorych, a także do przyjęcia wiatyku - czytamy w dokumencie Samaritanus bonus (pkt. 11).

Zachęcamy do lektury całości dokumentu i zapoznania się z zawartymi w nim wyjaśnieniami.

LINK DO CAŁOŚCI TEKSTU (kliknij)