Jaworzno: zakończenie roku św. Jana Pawła II

Data dodania: 2020.10.17

- Kardynał Wyszyński, wspominał, że będąc młodym chłopakiem, klerykiem, w zagrożonej bolszewickim najazdem w Warszawie widział otwarte kościoły. Ludzie dniem i nocą trwali na modlitwie nie opuszczając świątyń - mówił bp Grzegorz Kaszak w jaworznickiej kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny na zakończenie roku jubileuszowego 100-lecia narodzin świętego Jana Pawła II.

W czasie Mszy Świętej zamykającej roczne obchody ku czci papieża-Polaka sosnowiecki ordynariusz podawał wskazówki, jak duchowo walczyć z epidemią, a także udzielił bierzmowania młodzieży z najstarszej parafii w Jaworznie.

Jak zaznaczył biskup, nie wiadomo, jakie przyjdą jeszcze czasy i niebezpieczeństwa. Zauważył, że to uniżona i pokorna modlitwa jest środkiem na ludzką niezdolność do przezwyciężenia pandemii. Jako przykład podał historię z podróży apostolskiej świętego Jana Pawła II na Sardynię:

Tamtejszy biskup przeżywał wizytę papieża. Jan Paweł II spał u niego w pałacu. Biskup nad ranem poszedł pomodlić się. Było jeszcze ciemno. Potknął się. A tam leżał krzyżem papież. Człowiek, który powinien być zmęczony i położyć się do łóżka. A on całą noc modlił się w tej kaplicy leżąc krzyżem. I zobaczcie, ile on dokonał. On nie tylko padł na kolana, on padł na twarz przed Panem Bogiem.

Czasy są bardzo trudne. Sami nie dajemy rady. Należy przestać ufać tylko we własne siły, zdolności i narzędzia, które mamy dzięki rozwojowi nauki. Koronawirus nam pokazał „Człowieczku, jaki ty jesteś słaby, jaki ty jesteś nagi” - mówił bp Kaszak.

Z okazji 100-lecia narodzin Jana Pawła II parafia św. Wojciecha planowała specjalną wystawę pamiątek zbieranych od początku pontyfikatu przez ks. Eugeniusza Cebulskiego, proboszcza i jaworznickiego dziekana. Zbiory te obejmują kilkanaście tysięcy przedmiotów związanych z osobą i pontyfikatem papieża-Polaka. Wystawa nie doszła do skutku z powodu obecnego stanu zagrożenia epidemiologicznego.

16 października zakończyły się roczne obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II w diecezji sosnowieckiej.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
foto: Jarosław Klimczyk