Katedra: Msza z udziałem służb mundurowych

Data dodania: 2020.11.15

„Marszałek Piłsudski mawiał, że mogą na Polaków przyjść różne trudności, ale przegrać możemy tylko wówczas, gdy zabiją nam ducha. A ta dzisiejsza uroczystość właśnie podnosi na duchu! Dziś bowiem czcimy naszych bohaterów. Oni na to zasługują” – powiedział bp Grzegorz Kaszak w sosnowieckiej Katedrze 15 listopada podczas Eucharystii poświęconej upamiętnieniu funkcjonariuszy polskich służb mundurowych, którzy poświęcili swoje życie dla niepodległości Polski.

W uroczystości wzięli udział m. in. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński oraz Komendant Miejski Policji w Sosnowcu, a także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej. Przybyłych funkcjonariuszy przywitał diecezjalny duszpasterz Policji – ks. kanclerz Mariusz Karaś.

Msza sprawowana w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wpisała się w obchody 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Przybyłe delegacje służb mundurowych wraz z bp. Grzegorzem złożyły kwiaty przed pomnikiem zlokalizowanym na Placu Katedralnym, poświęconym pamięci funkcjonariuszy i urzędników służb państwowych, którzy oddali swoje życie za Wolną Polskę. To jedyny taki monument w kraju.

„Ten pomnik woła o pamięć, cześć i szacunek. Przypomina nam ich ofiarę z życia. Oni oddali przecież to, co mieli na ziemi najcenniejszego – swoje życie. Zrobili to w obronie Ojczyzny. Chcemy odwdzięczyć się im naszą modlitwą.”zaznaczył bp Kaszak.

W swojej homilii hierarcha rozwinął także wątek służby Ojczyźnie, która nadal jest obywatelskim obowiązkiem każdego Polaka:

„My dzisiaj dla Polski potrzebujemy ciężkiej, wytrwałej i z poświęceniem wykonywanej pracy, to znaczy służby. I muszę powiedzieć, że nam – Polakom – chyba trudniej to przychodzi. Chętniej zrywamy się, gdy pojawia się niebezpieczeństwo, ale później z pracą dla Ojczyzny, z poświęceniem i zaangażowaniem - różnie to bywa” - zauważył biskup.

Z racji na obowiązujące w całym kraju restrykcje epidemiczne, uroczystości w sosnowieckiej Katedrze miały charakter bardziej kameralny, niż w ubiegłych latach. Dzięki temu odbyły się z zachowaniem wymogów sanitarnych.

Szczególne podziękowania należą się Komendantowi Głównemu Policji gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi, dzięki którego determinacji i pomocy organizacyjnej udało się podtrzymać tradycję Mszy Świętych w Katedrze w intencji funkcjonariuszy służb mundurowych, które co roku odbywają się w niedzielę po Narodowym Święcie Niepodległości.

tekst i foto: Ks. Przemysław Lech