Jaworzno: W "Betlejem" powstała wyjątkowa ikona Chrystusa

Data dodania: 2020.11.25

4 dni wysiłku, kilkadziesiąt kawałków miedzianej blachy, 2 artystów i... 1 ikona! W Ogrodzie Biblijnym wspólnoty "Betlejem" w Jaworznie powstał wyjątkowy wizerunek Jezusa Chrystusa, Syna Dawida.

Ikona została namalowana na fragmentach blachy odzyskanej po pożarze dachu Katedry w Sosnowcu, który wybuchł pamiętnej nocy z 28 na 29 października 2014 r. Dziś to, co wydawało się tylko niechcianym i problematycznym złomem, otrzymało "drugie życie".

Autorami oryginalnej ikony są absolwenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych - Konrad Koch i Maciej Pisiałek - uczestnicy grupy Vera Icon, która skupia twórców chrześcijańskich. To już druga ich wspólna praca w Betlejem.

W maju wykonali, na pamiątkę Pieszej Pielgrzymki Bezdomnych do Galilei i Jerozolimy  mural „Idźcie do Galilei”. Pielgrzymka miała niecodzienny charakter: od Wielkanocy do Wniebowstąpienia członkowie wspólnoty "Betlejem" przeszli dystans 3500 km, pokonując go marszem... wokół domu.


Wizyta bp. Grzegorza podczas wykonywania ikony Chrystusa, Syna Dawida

Samo wykonanie wizerunku Chrystusa, Syna Dawida zajęło twórcom 4 dni (18-22 listopada). Ikona ma zajmować centralne miejsc w Betlejemskim Ogrodzie Biblijnym, w którym oprócz zwierząt i roślin, będą w różnych formach artystycznych, graficznych i pisanych zaznaczone najważniejsze wydarzenia i motywy związane z biblijnym Betlejem.

Są to cztery główne opowieści: Rut i Noemi (motywy: emigracji i jej skutków; powrotu, siły wierności i przyjaźni), Betlejem Dawidowe (motyw wyboru i namaszczenia człowieka ubogiego na króla, "nie tak patrzy Bóg jak patrzy człowiek" (por. 1Sm 16, 7)), Pole Pasterzy (Bóg się objawia ludziom prostym, Kościół miejscem głoszenia Objawienia, ale i słuchania ubogich), Boże Narodzenie (motywy: groty ubóstwa; Maryi, która słucha i rozważa; Mędrców ze Wschodu; Heroda - tajemnica lęku i przemocy).

Na terenie należącym do "Betlejem" znajduje się jeszcze jedno wyjątkowe dzieło. To rzeźba Włodka-Pana Miotełki, zmarłego członka wspólnoty, którego (nie)zwykłą pracę dla dobra "Betlejem" postanowiono uwiecznić. Autorem pomnika jest wspomniany już Konrad Koch.

W sobotę, 21 listopada, do Jaworzna zawitał bp Grzegorz Kaszak. Spotkał się z twórcami ikony i obejrzał postępy prac w sklepie z rękodziełem, który zostanie otwarty w poniedziałek po 1 niedzieli Adwentu. Będzie to ważny budynek dla wspólnoty, ponieważ utrzymuje się ona ze sprzedaży dzieł wykonywanych ręcznie: ikon, ceramiki, oprawianych obrazów, krzyży i prac z egzotycznego drewna.

W Okresie Bożego Narodzenia zapraszamy do Biblijnego Ogrodu wspólnoty "Betlejem", który ma wtedy specjalny wystrój.

opracował: Ks. Przemysław Lech
foto: "Betlejem" oraz ks. P. Szot
Strona internetowa "Betlejem":
www.betlejem.org



CHCESZ WESPRZEĆ WSPÓLNOTĘ "BETLEJEM"?
www.betlejem.org

Możesz pomóc wpłacając dar na konto:

PKO SA 05 1240 1356 1111 0010 4021 0367
Stowarzyszenie „Betlejem”
ul. Długa 16
43-603 Jaworzno

Z dopiskiem:

“na cele statutowe” – przy darowiźnie na działalność statutową "Betlejem"
“remont i rozbudowa domu” – przy darowiźnie na prace remontowo-budowlane w "Betlejem"

Przekazane darowizny można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym.

Dziękujemy!

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.