Sosnowiec: zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Data dodania: 2018.01.27

"W czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan uczymy się miłowania, żeby rozkwitła prawda. Dlatego walczymy z pokusą pychy, aby się nie zniechęcić. (…) Pierwsza jest miłość. W jej blasku i świetle rodzi się serdeczność, bliskość, kontakt, przyjaźń, ale wiemy, że nie jest to możliwe bez promienia łaski Bożej. Stąd modlimy się, by prawda wędrowała z miłością, a miłość z prawdą, aby w końcu, w chwili którą Bóg zamierzył, jedność chrześcijan stała się widzialną rzeczywistością" – mówił ks. Paweł Pielka rozpoczynając tradycyjne nabożeństwo ekumeniczne w parafii św. Tomasza w Sosnowcu. Obrzędom Liturgii Słowa połączonej z dzieleniem się opłatkiem przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił ks. Adam Malina, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii św. Jana w Sosnowcu.

W modlitwie udział wzięli nasi kapłani, klerycy i siostry zakonne oraz przedstawiciele kościołów ewangelicko-augsburskiego z biskupem Marianem Niemcem, ewangelicko-metodystycznego, chrześcijan baptystów i chrystusowego w RP.

"Pana Boga nie można sobie zatrzymać na własność, tylko dla siebie, a bliźniego – szczególnie obcego – traktować jak wroga: nie jest z nami i od nas się różni, a to znaczy, że jest gorszy. Wierzymy, że w Jezusie Chrystusie Bóg jeszcze mocniej podkreślił to wszystko, co wcześniej oznajmiał człowiekowi: tych, którzy byli daleko, zaprosił do prawdziwej bliskości, bez patrzenia skąd przychodzą. Bo choć Zbawiciel mówił wyraźnie: "pójdźcie do mnie wszyscy", to jednak gdy się przy Nim znaleźliśmy, zaczęliśmy się skutecznie dzielić" – powiedział w biblijnym rozważaniu ks. Malina przypominając słowa św. Pawła, że jesteśmy przede wszystkim Chrystusowi i to się liczy najbardziej. Wspominał też śp. Księdza Biskupa Adama Śmigielskiego.