Finał konkursu "Moja ulubiona kolęda"

Data dodania: 2018.01.25

Chociaż okres kolędowy dobiega końca, to ciągle możemy się cieszyć niepowtarzalnym klimatem pieśni bożonarodzeniowych i wspólnie kolędować... Spotkanie z kolędą tworzą muzyka, pieśń i słowo. Można je na różne sposoby zaprezentować. Przykładem bogactwa artystycznego wyrazu oraz interpretacji kolęd i pastorałek jest Diecezjalny Konkurs na Przekład Intersemiotyczny "Moja ulubiona kolęda".

24 stycznia w auli SP nr 6 w Sosnowcu, przy ul. Wawel 13, odbył się finał 14 edycji konkursu, którego celem jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych inspirowanych kultywowaniem tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Natomiast prace informatyczne ukierunkowane są na zwyczaje i obrzędy towarzyszące śpiewaniu kolęd w naszych rodzinach, szkołach i parafiach. Te same teksty kolęd śpiewane od wielu pokoleń budzą poczucie trwania w wierze i kulturze. Warto je wymalować i wyśpiewać, a także zgłębić ich treść teologiczną. W finałowej części konkursu wzięło udział 80 uczestników z różnych stron diecezji sosnowieckiej. W kategorii plastycznej nadesłano po 3 prace z określonej grupy wiekowej, wyłonione drogą eliminacji w danej placówce. Dziękujemy także, za wykonanie oryginalnych prac w kategorii informatycznej, przedstawiających tradycje rodzinnego kolędowania.

Honorowym gośćmi konkursowej gali byli: ks. Michał Borda, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz ks. Proboszcz parafii św. Barbary Włodzimierz Sęk. Dyrekcja SP nr 6 Małgorzata Mike oraz Iwona Szumilas-Kasińska wręczyły młodym artystom dyplomy i nagrody. Aktorzy "Szóstki" zaprezentowali świąteczny program artystyczny, bogaty w przepięknie wyśpiewane polskie kolędy i pastorałki.

A oto laureaci tegorocznego konkursu:

Kategoria przedszkola:

I m. Bartosz Makuch, lat 6 z Przedszkola nr 30 w Sosnowcu,

II m. Oliwier Kula, lat 5 z Przedszkola Miejskiego nr 22 w Jaworznie,

III m. Lena Głodek, lat 4 z Przedszkola Miejskiego nr 22 w Jaworznie,

Wyróżnienie: Wiktoria Głodek, lat 6 z Przedszkola Miejskiego nr 22 w Jaworznie.

Kategoria klas 1 - 3:

I m. Łukasz Nieużyła z kl. 1 SP nr 12 w Jaworznie,

II m. Filip Wasilewski z kl. 1 SP nr 29 w Dąbrowie Górniczej,

III m. Zuzanna Leletko z kl. 1 SP nr 3 w Dąbrowie Górniczej,

Wyróżnienia: Gabriela Paszkowska z kl. 3 SP nr 1 w Wolbromiu, Lena Towarek z kl. 3 SP nr 20 w Sosnowcu, Jolanta Segiet z kl. 1 Szkoły Podstawowej w Psarach.

Kategoria klas 4 - 7:

I m. Amelia Patej z kl. 4 SP nr 42 w Sosnowcu,

II m. Martyna Gulińska z kl. 6 SP nr 20 w Sosnowcu,

III m. Aleksandra Szymczyk z kl. 5 SP nr 42 w Sosnowcu,

Wyróżnienia: Krystian Paprocki z kl. 6 SP nr 29 w Dąbrowie Górniczej, Kinga Blachnik z kl. 5 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobieszowicach, Wiktor Zasucha z kl. 4 SP nr 45 w Sosnowcu, Natalia Dużyk z kl. 5 SP nr 12 w Sosnowcu,

Kategoria informatyczna dla klas 4 - 7:

I m. Oliwia Kaszuba z kl. 7 SP nr 12 w Jaworznie,

II m. Anna Lenart z kl. 5 SP nr 1 w Wolbromiu.

III m. Zuzanna Czajor z kl. 4 SP nr 22 w Sosnowcu.

Wyróżnienia: Weronika Parzelska z kl. 4 SP nr 22 w Sosnowcu, Szymon Cybulski z kl. 5 SP nr 1 w Wolbromiu.

Gratulacje! Do zobaczenia na spotkaniu z kolędą w przyszłym roku!

s. Jozuela M. Biernat