Katedra: 12-lecie sakry bp. Grzegorza Kaszaka

Data dodania: 2021.03.28

- Wielu z was zapewne sięga pamięcią wstecz, 12 lat temu. Wypełniona katedra, dużo wiernych, księży, biskupów i nowy biskup diecezji sosnowieckiej. Drugi w historii. Uroczysta Msza Święta, podczas której został konsekrowany na pasterza naszej diecezji. Nikt go nie znał, a przybył z daleka, bo z Włoch. Wszyscy zastanawiali się, co to będzie za biskup. Myślę, że tutaj się nie zawiedli - mówił ks. Jan Gaik, proboszcz sosnowieckiej katedry w czasie sumy w Niedzielę Palmową z okazji 12. rocznicy biskupiej konsekracji bp. Grzegorza Kaszaka.

Ordynariusz w homilii odniósł się do wspominanego w Niedzielę Palmową wjazdu Chrystusa do Jerozolimy:

- Ten wjazd, rzecz ciekawa, został opisany przez proroka Zachariasza, który żył i który działał mniej więcej od 520 do 518 roku przed narodzeniem Chrystusa. Pan Bóg potrafi przewidzieć, co będzie za 500 lat. Dokładnie tak, jak prorok powiedział, tak zostało to spełnionezauważył kaznodzieja i dodał, że pokazuje nam to Bożą wszechmoc i fakt, że nikt nie jest w stanie powstrzymać zamysłów Boga.

Jak podkreślił sosnowiecki ordynariusz, tłum zebrany przed Piłatem krzyczał „Ukrzyżuj go!”, choć nikt nie był w stanie wykazać, co zrobił złego:

- Za co go skazać? Lud domagał się najwyższej kary, jaką ludzkość zna na ziemi. To jest kara śmierci. Za co? On jest niewinny. O czym to nam mówi? Musimy być bardzo uważni, bowiem bez sądu i bez wykazania winy można skazać na najwyższą kare niewinnego człowieka.

I tak się dzieje choćby z dziećmi nienarodzonymi. Co one złego zrobiły? To wielka krzywda i niesprawiedliwość. Ona spotkała Pana Naszego Jezusa Chrystusa i na to musimy być w naszych czasach bardzo uważni, aby nie skazywać niewinnych ludzi - powiedział bp Kaszak.

Biskup podkreślił także, że kolejną nauką, jaką możemy wyciągnąć z biblijnych wydarzeń jest odpowiednia uwaga, ponieważ przed Piłatem lud dał się zmanipulować.

- Musimy być baczni, także w naszych współczesnych czasach. Także tu, w Sosnowcu, żeby nie dać się zmanipulować. Tłum krzyczy. Ale zastanów się człowieku, co krzyczysz, czego się domagasz - mówił bp Grzegorz w homilii.

Na zakończenie Mszy Świętej nie zabrakło życzeń dla pasterza diecezji od przedstawicieli parafii, Liturgicznej Służby Ołtarza oraz członków Domowego Kościoła.

Bp dr Grzegorz Kaszak pochodzi z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W 1989 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa diecezjalnego - Kazimierza Majdańskiego - w Bazylice Katedralnej św. Jakuba w Szczecinie.

W 1990 roku rozpoczął w Rzymie studia doktoranckie z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża. Doktorat obronił w roku 1998, a w latach 1992-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Rodziny. Następnie powierzono mu funkcję Rektora Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. Jesienią 2007 roku został mianowany przez Papieża Benedykta XVI sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny.

4 lutego 2009 r. został ustanowiony Biskupem Sosnowieckim. 28 marca 2009 r. odbył ingres do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu i przyjął święcenia biskupie z rąk Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa oraz współkonsekratorów: kard. Stanisława Dziwisza i abp. Stanisława Nowaka.

Mikołaj Wójtowicz