Chechło: Dożynki A.D. 2021

Data dodania: 2021.08.22

W niedzielę 22 sierpnia w Chechle odbyły się dożynki diecezjalno-gminno-powiatowe. Spod kościoła parafialnego przeszedł korowód dożynkowy na teren stadionu ULKS Centuria Chechło, gdzie następnie odbyła się Msza Święta dziękczynna za zakończone żniwa i obfite plony. Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

- Te dożynki mają jeden, jedyny sens: aby powiedzieć „Panie Boże, dzięki Ci” na różne sposoby. Wykonaliście fantastyczne wieńce. Nie chciałbym być członkiem komisji, która musiała je oceniać. Muszą wybrać pierwsze, drugie i trzecie miejsce. To też jest sposób, by powiedzieć „Panie Boże, zobacz, to co daje nam ziemia, jest dla nas cenne” – mówił sosnowiecki ordynariusz zaznaczając, że dziękowanie uczy człowieka wdzięczności.

- Każdy z nas może podziękować. A jest za co. Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za chleb. I prosimy „Panie Boże, chroń nas. Od niebezpieczeństw i kataklizmów.” – mówił bp Grzegorz, który ufundował jedną z nagród za najpiękniejszy z wieńców.

Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP odczytał list od Andrzeja Dudy, prezydenta RP:

- Dożynkowe wieńce, symbolizujące sens pracy na roli przypominają nam, że żywność, którą cieszymy się każdego dnia jest owocem codziennego trudu, zapobiegliwości i gospodarności polskich rolników. W imieniu Rzeczypospolitej chcę przekazać wszystkim pracującym na roli wyrazy głębokiego szacunku i uznania. Dożynki to sposobność, aby podziękować za chleb, który trafia na nasze stoły. - napisał w liście Prezydent RP.

W czasie festynu po zakończonej Mszy Świętej odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe oraz obrzęd przekazania chleba.

- Ocenić wieniec jest bardzo trudno. Bierze się pod uwagę względy estetyczne oraz wykonanie, w którym nie może być użyty drut. Dosyć późno otrzymaliśmy zaproszenie od gminy Klucze. Wcześniej mieliśmy dożynki parafialne i na te dożynki wykonałyśmy nieduży wieniec.

Zrobienie dużego wieńca zajmuje czasami nawet i miesiąc czasu. To praca grupowa, kilka tygodni wcześniej już zbieramy zboża i zioła. Wszystkie pracujemy również zawodowo, wieńce robimy w wolnym czasie - mówią panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorenicach, z gminy Olkusz

W dożynkach oprócz licznie zgromadzonych duchownych diecezji sosnowieckiej udział wzięli Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Jacek Osuch, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, Bogumił Sobczyk, starosta powiatu olkuskiego, Norbert Bień, wójt gminy Klucze, Ramona Czyżykowska-Liber, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach.

Obecni byli także przedstawiciele parlamentu, radni wojewódzcy, powiatowi, gminni, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, dyrektor i pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, służby mundurowe, sołtysi, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, rolnicy, ogrodnicy, pszczelarze, zielarze, sadownicy i hodowcy.

Organizatorem Dożynek była diecezja sosnowiecka, gmina Klucze i powiat olkuski.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: ks. Paweł Sproncel, Mikołaj Wójtowicz