Olkusz: 100-lecie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Data dodania: 2021.08.26

W niedzielę 22 sierpnia Franciszkański Zakon Świeckich przeżywał dzień powołaniowy. W Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu głosił z tej okazji kazania ojciec Lucjusz Wójtowicz OFM, uczestniczyli też członkowie tego Zakonu, a po Mszach Św. można się było z nimi spotkać i porozmawiać na tematy powołaniowe.

Obecny był też długoletni asystent, opiekun Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Olkuszu – ks. Stefan Rogula. Zakon ten działa przy olkuskiej parafii pw. św. Andrzeja już od stu lat. Z tej okazji parafia otrzymała od Papieża Franciszka Dekret, mówiący o możliwości otrzymania odpustu - jeszcze do 11.10.2021 roku.

W kazaniu o. Lucjusz zauważył, że Franciszkański Zakon Świeckich obchodzi 800 lat istnienia: - To w 1221 roku Święty Franciszek, pobudzony przez Ducha Świętego, postanowił założyć Zakon także dla tych, którzy żyli w świecie. – Ojciec Franciszkanin przypomniał też w tym miejscu o obchodach 100-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Olkuszu.

Powiedział także m.in.: - Życiem, oddechem dla duszy jest modlitwa. Ten, który się modli, żyje, bo oddycha. Życiem dla duszy jest rozważanie i medytowanie Bożego Słowa. Życiem dla duszy jest także karmienie się Jezusem Chrystusem w Eucharystii – Kto spożywa Moje Ciało i Krew Moją pije, ma życie wieczne. Ale także są ci, którzy mogą to utracić – to życie. Odsuwają się od życia, odsuwają się od rodziny, od bliskich, od wspólnoty. Odsuwają się od Źródła. A Źródłem jest Słowo Boże – potrzebne do życia jak woda, która oczyszcza, która daje wytchnienie i orzeźwienie. Święty Franciszek przypomina, że Bóg jest z nami nie tylko teraz ale i w wieczności. I mówi tak: - Codziennie przychodzi do nas w pokornej postaci, co dzień zstępuje na ołtarz w rękach kapłana. I jak ukazał się Świętym Apostołom w rzeczywistym Ciele, tak i teraz ukazuje się nam w Świętym Chlebie.

Z Łaski Boga poruszamy się, żyjemy i jesteśmy. Dlatego to Jemu winniśmy cześć i uwielbienie. A naszym bliźnim szacunek, dlatego, iż w relacji do nich się rozwijamy, kształtujemy i formujemy, żyjąc we wspólnocie - korzystając z tej dobroci Boga, który się objawia także we wspólnocie – i we Wspólnocie Franciszkańskiej, która tutaj (w Parafii Św. Andrzeja Ap. w Olkuszu) istnieje od stu lat. Bardzo serdecznie zapraszam Was na spotkania tej Wspólnoty w każdą drugą niedzielę miesiąca po Mszy Św. o godz. 8.30, tuż obok (kościoła) w salce niedaleko Sióstr (Służebniczek, pracujących w tej parafii) – zachęcał ojciec Lucjusz Wójtowicz. - Spotykają się po to, aby medytować, rozważać Boże Słowo i aby uwielbiać Boga we wspólnocie.

Ten dar dla Waszej Parafii - Setnej Rocznicy istnienia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich - dojrzała również w podkreśliła Stolica Święta w przepięknym Dekrecie, który został wydany z tej okazji. Dzięki staraniom Księdza Biskupa, duszpasterzy tej parafii, został przygotowany Dekret, który mówi, że w Waszej Parafii  można otrzymać odpust zupełny.

Myśląc o doczesności, kierujmy także nasze myśli do wiecznościdodał na koniec kazania o. Wójtowicz. - Niech Święty Franciszek, i przez jego wstawiennictwo Dobry Bóg, nas umacnia, wspiera i pomaga w drodze do wieczności.

oprac. tekstu i zdjęcia: Tomasz Wilczyński