Sosnowiec: rozpoczęcie roku katechetycznego 2021/22

Data dodania: 2021.08.28

- Odczytujcie sygnały, które płyną do was ze świata i starajcie się na nie odpowiadać. Docierajcie do uczniów, korzystając ze zdobyczy techniki - powiedział do katechetów bp Grzegorz Kaszak w czasie Mszy inaugurującej nowy rok katechetyczny, sprawowanej 28 sierpnia w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu.

Eucharystię koncelebrował m.in. dyrektor Wydziału Katechetycznego: ks. Michał Borda oraz ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński (KUL), który przed Liturgią wygłosił wykład inauguracyjny.

Prelegent w swoim wystąpieniu, zatytułowanym "Co mówi nowe Dyrektorium o katechizacji w kulturze cyfrowej?", poruszył zagadnienie przekazywania kerygmatu i wiedzy religijnej w kontekście zachodzących zmian kulturalno-społecznych, silnie powiązanych z digitalizacją i cyfryzacją:

- Dziś można powiedzieć, a już z całą pewnością w tym czasie po pandemii, że już nie podwórko, a media stały się narzędziem i miejscem socjalizacji. Tam jest nasza młodzież; tam są nasi uczniowie. I tam jesteśmy zaproszeni, abyśmy, jako katecheci i wychowawcy, towarzyszyć jej w tej socjalizacji. - podkreślił ks. Kiciński.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej ks. Kiciński odwołał się do historii życia i nawrócenia św. Augustyna:

- Przeżywamy w tym roku dzień naszego posłania do wykonywania misji katechety we wspomnienie św. Augustyna. Patrząc na jego przykład chciałbym, abyśmy na nowo spojrzeli na te rzeczy, które już znamy, ale w sposób chrześcijański. Manicheizm, w który popadł początkowo św. Augustyn, mówił, że cokolwiek byśmy jako ludzie nie chcieli zrobić, to i tak gdzieś w tym wszystkim pojawi się zło.

I tak samo my możemy poddać się takim myślom: że cokolwiek jako katecheta nie zrobię, to i tak mi nic nie wyjdzie. To jest taki współczesny manicheizm, który prowadzi do pesymizmu. A my jesteśmy tu dziś, aby Pan nas z tego wyzwalał  - powiedział kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem delegacja katechetów złożyła życzenia bp Grzegorzowi, z racji zbliżających się jego imienin, a także ks. Michałowi Bordzie, z okazji jubileuszu 10 lat jego posługi w charakterze dyrektora Wydziały Katechetycznego w Sosnowcu.

Katecheci diecezji sosnowieckiej każdego roku gromadzą się na wspólnym rozpoczęciu nowego roku katechetycznego. Jest to okazja do wspólnej modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, skorzystania z sakramentu pokuty i pojadnania, wysłuchania wykładu z dziedziny dydaktyki i metodyki, a przede wszystkim do uczestnictwa w Eucharystii. Katecheci modlą się o owoce swojej misji ewangelizacyjnej, a także za uczniów, do których są posłani.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech