Chechło: odpust parafialny z Biskupem

Data dodania: 2021.09.05

W Chechle w pierwszą niedzielę września bp Grzegorz Kaszak przewodniczył sumie odpustowej oraz poświecił trzy odnowione ołtarze znajdujące się w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

- Za tydzień będzie beatyfikacja wielkiego patrioty i męża stanu, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Będzie on dziś przewodnikiem w naszych rozważaniach. On mówi tak: „Pan Bóg dał człowiekowi ciało.” To jest dar, o który muszę zadbać i zatroszczyć się. Zwracał nam wszystkim uwagę na wychowanie fizyczne. Mówił, że bardzo często popełniamy dwa błędy - bp Kaszak jako błędy wymienił przesyt oraz zaniedbania. Zauważył, że część młodzieży ma dużo zajęć sportowych i jest to jedna ze skrajności. Jako drugą, niebezpieczną skrajność podał zamknięcie w domach na długie godziny przed komputerami.

Na zakończenie Eucharystii bp Kaszak poświęcił trzy odnowione ołtarze.

- Deus artifex - Bóg artysta - stworzył doskonały świat, a artyści stworzyli ołtarze. Mamy świadomość, że zewnętrzne gesty i obrzędy są potrzebne, aby przypominać człowiekowi nieustanne przenikanie Boga z drogą życia każdego z nas. Wiara jest dowodem tego, czego nie widzimy - dziękowali parafianie za przewodniczenie uroczystościom parafialnym podkreślając, że ołtarz to rodzaj „śladów Boga”, które przypominają o Nim w codzienności

- Prosimy o błogosławieństwo dla naszej parafii, abyśmy potrafili z miłością i poświęceniem wspierać się w tym, co zgodne jest z wolą Bożą. Abyśmy tu, w świątyni naszego Pana, Jego Matki szukali zaspokojenia wszystkich naszych pragnień. Serdecznym podziękowaniem pragnę objąć osoby, które nie tylko zaszczyciły nas swoją obecnością, ale także wsparły nas w pozyskaniu dotacji na poświęcone dziś nasze piękne, starożytne ołtarze - dziękował ks. Marek Szeląg, proboszcz chechelskiej parafii.

W uroczystości udział wzięli m. in. Andrzej Wójcik, radny sejmiku wojewódzkiego, Norbert Bień, wójt gminy Klucze oraz radni gminy.

Łukasz Kmita, wojewoda małopolski w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji podkreślił, że dotychczas środki na renowacje udało się pozyskać m. in. z funduszy rządowych oraz środków samorządowych, także tych będących w dyspozycji marszałka województwa.

- Diecezja Sosnowiecka posiada szereg niezwykle cennych kościołów. Ten w Chechle jest szczególny. Znajduje się tu rokokowy ołtarz, a w jego centrum jest malowany na desce obraz Matki Bożej z dzieciątkiem, prawdopodobnie z XVI wieku. Choć parafia jest nieduża, to jednak te niezwykle cenne obrazy i wyposażenie świątyni powodują że parafia szuka możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na renowacje - mówił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Parafia w Chechle w ok. 1280 roku obejmowała osiem wsi. O drewnianym kościele parafialnym wspominał Jan Długosz już w 1440 r. Obecnie parafia liczy ok. półtora tysiąca wiernych.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz