Sosnowiec: remont dachu w parafii pw. św. Floriana

Data dodania: 2021.09.08

Wakacje sprzyjają nie tylko wypoczynkowi. W parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu letnie miesiące upłynęły pod znakiem intensywnych prac przy dachu świątyni. Na początku września remont dobiegł do szczęśliwego końca.

Dach na kościele parafialnym pw. św. Floriana w Sosnowcu wymagał interwencji remontowej. Stara blacha, nadszarpnięta już zębem czasu, dawała o sobie znać zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni, kiedy woda przedostawała się do wnętrza świątyni, kapiąc nawet w pobliżu tabernakulum.

Naprawy wymagał również górny świetlik, ciągnący się przez prawie całą długość kościoła. Dzięki ekspertyzie firmy MATBUD Sp. Z O.O. z Będzina udało się w tym przypadku zastosować skuteczne rozwiązanie dzięki materiałom z poliwęglanu, które nie tylko uszczelniły świetlik, ale także znacząco zwiększyły izolację termiczną tej partii dachu.

- Prace, których się podjęliśmy, polegały na wymianie połaci dachowej w postaci nowej blachy aluminiowej, dociepleniu stropodachu oraz wymiany rynien deszczowych. Do tego wszystkiego należy dodać oczywiście demontaż i ponowny montaż istniejącej już wcześniej instalacji paneli fotowoltaicznych – podsumowuje Piotr Okuński z firmy SKALBUD z Kielc, która była głównym wykonawcą robót.

- Z uwagi na utrudniony dostęp do przestrzeni stropodachu oraz jego deskowania od strony wewnętrznej dla docieplenia całej konstrukcji musieliśmy skorzystać z techniki wdmuchiwania granulek celulozy. W tym momencie grubość izolacji termicznej dachu spełnia obowiązujące wymogi i standardy – dodaje Piotr Okuński.

Jak zaznacza proboszcz parafii – ks. Andrzej Mróz – wszystkie prace udało się pomyślnie zakończyć dzięki zaangażowanej postawie wykonawcy zadania remontowego:

- Jestem pełen uznania dla pracowników i współpracowników firmy SKALBUD, którzy na wieść o zbliżających się w sierpniu wichurach i ulewach, od których ucierpiało wiele budynków w naszym regionie, „stawali na głowie”, aby jak najszybciej ukończyć prace, przed spodziewanym pogorszeniem pogody. Ich praca trwała dokładnie miesiąc i 6 dni, a wykonywali ją czasami nawet późno w nocy – podkreśla ks. Mróz.

- Ksiądz Biskup skierował mnie do tej parafii w połowie października ubiegłego roku. W ciągu tych miesięcy mojej obecności tutaj, dostrzegam zaangażowanie parafian, które widać choćby w tym, że ufundowali ostatnio kilka nowych witraży. W wakacje pojawiły się te najnowsze, z postaciami czterech Ewangelistów. Cieszę się, że swój wkład w ufundowanie witraży mają nie tylko świeccy, ale z własnej woli dołożyli się także moi współpracownicy – ks. Andrzej Nackowski i ks. Marcin Słodczyk. – którym serdecznie dziękuję – mówi ks. Mróz.

Parafia pw. św. Floriana w Sosnowcu została ustanowiona 29 września 1982 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Kamiński. Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu.

We wnętrzu na uwagę zasługuje wyposażenie autorstwa Jana Funka m.in. dekoracja ołtarza głównego i bocznych, witraż usytuowany nad głównym wejściem z przedstawieniem św. Floriana i św. Judy Tadeusza.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech