Efekty remontu Sanktuarium w Czeladzi-Piaskach (video)

Data dodania: 2021.09.12

Zakończył się trwający kilka lat kapitalny remont prawdziwej perełki piaskowskiej dzielnicy Czeladzi. Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, który w 2015 r. został podniesiony do rangi Sanktuarium św. Jana Marii Vianney'a wprost zachęca dziś do modlitwy oraz zwiedzania.

Od samego początku całość robót koordynował kustosz Sanktuarium - ks. Józef Handerek. Jak mówi, w świątyni właściwie nie ma miejsca, którego nie dotknęłaby ręka robotników i konserwatorów:

- Nasz kościół wymagał kompleksowego i pilnego remontu: od fundamentów - po sam dach. I taki właśnie remont wykonaliśmy. To, co udało się zachować z racji na wartość zabytkową - zostało zachowane.

Przede wszystkim pod świątynią została ulana betonowa platforma, która zapewnia stabilność całej struktury. Wykonano zupełnie nową posadzkę razem z ogrzewaniem podłogowym. Fragment pierwotnej posadzki, czyli tzw. świadek, został zachowany z tyłu kościoła. - tłumaczy kustosz Sanktuarium

- Odnowiliśmy wszystkie ściany, gdzie pojawiały się już duże pęknięcia, oraz odresturowaliśmy drewniany sufit. Wstawiono nowe okna, powstał nowy dach, pokryty blachą tytanowo-cynkową. Poddaliśmy gruntownej renowacji znajdujące się w kosciele organy firmy "Rieger". Zostały zakupione również nowe ławki.

Prace remontowe objęły także plac przykościelny - położyliśmy nową kostkę brukową. Gruntownie odnowiono i wyremontowano obecną plebanię, czyli dawny Dom Katolicki, który swoją bryłą pięknie wpisuje się w styl zabudowy Piasków. - wylicza ks. Handerek, proboszcz parafii.

Tak szeroki zakres prac nie byłby możliwy do zrealizowania bez środków zewnętrznych. Oprócz dobrowolnych ofiar miejscowych parafian, na realizację zadań remontowych zostały pozyskane dotacje z Regionalnego Programu Funduszów Europejskich. Inwestycja uzyskała również dofinansowanie ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Województwa Śląskiego, Urzędu Miasta i Gminy Czeladź oraz sponsorów prywatnych.

Efekty prac remontowych
przedstawia poniższy materiał:

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi została ustanowiona 24 stycznia 1937 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę. Pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Imiela.

Staraniem pierwszego proboszcza, z fundacji francuskiego Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla „Czeladź" oraz pracowników kopalni „Czeladź", w latach 1922-1924 wybudowano okazałą świątynię. Do powstania kościoła przyczynił się Wiktor Vianney, krewny Proboszcza z Ars, ówczesny dyrektor kopalni.

Świątynia, zaprojektowana przez architektów francuskich m.in. dziekana kapituły w Beranson - ks. Abgal'a, wzniesiona została w stylu neoromańskim, nawiązującym do wczesnochrześcijańskich bazylik rzymskich.

Kościół pobłogosławił w 1924 r. biskup kielecki Augustyn Łosiński, a jego uroczystego poświęcenia (konsekracji) 1 września 1957 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

opracował: ks. Przemysław Lech
foto i video: Adam Sygacz