Seminarium: Inauguracja roku akademickiego 2021/22

Data dodania: 2021.10.01

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2021/2022. Wspólnej Eucharystii sprawowanej wraz z formatorami alumnów, profesorami i proboszczami parafii, z których pochodzą klerycy przewodniczyli abp Wacław Depo oraz bp Grzegorz Kaszak.

Podczas homilii metropolita częstochowski wezwał do modlitwy o nowe powołania.

- Stoimy w obliczu daru i tajemnicy. Darem jest każde powołanie, a tajemnicą sposób w jaki Pan Jezus powołuje nowych kleryków. Zobaczmy, że połowa obecnych tu kleryków jest zaangażowana w posługę chóralną. W związku z czym, ławki seminaryjne są puste.

Pamiętajmy o darze i tajemnicy i módlmy się, aby nigdy nie brakowało mężczyzn, pragnących w tych murach pójść za Jezusem; aby miejsca w ławkach były pozajmowane; aby seminaryjne korytarze znowu zaczęły tętnić życiem - mówił abp Depo w swojej homilii.

Druga część miała miejsce na Auli im. św. Jana Pawła II. Na początku wybrzmiał śpiew Gaude Mater Polonia w wykonaniu scholi seminaryjnej, po czym słowo przywitania skierował do zebranych nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej - ks. Ryszard Selejdak.

W swoim wystąpieniu przybliżył zarys zmian jakie wprowadzają najnowsze dokumenty Stolicy Apostolskiej dotyczące seminariów duchownych w Polsce.

W czasie spotkania na auli głos zabrali również przedstawiciele wyższych władz uczelnianych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, m.in. dziekan Wydziału Teologicznego - ks. dr hab. Jan Dziedzic. Tradycyjnie z przesłaniem do kleryków zwrócił się również dziekan alumnów - dk. Kacper Goncerz (WSD Sosnowiec).

Przyszedł czas na uroczyste zaprzysiężenie roku I, czyli tak zwaną immatrykulację. 8 nowych alumnów otrzymało swój pierwszy, akademicki indeks z rąk Księży Biskupów.

Do wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej dołączyło 3 nowych kleryków. Do częstochowskiego WSD zgłosiło się również 3 alumnów. Dodatkowo zaprzysiężono także 2 braci zakonnych z Oratorium św. Filipa Neri.

Wykład inauguracyjny pt. Nowy ateizm i jego antychrześcijański charakter wygłosił wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - prof. dr hab. Włodzimierz DłubaczW swoich rozważaniach zaznaczył:

- Ateizm to wynik błędu poznawczego jaki dokonuje się podczas negowaniu twierdzenia religii o istnieniu Boga. Konsekwencją tego błędu jest zaprzeczenie wiary w istnienie Boga i odrzucenie religii i Kościoła. Prelegent przypomniał również: religia jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Człowiek z natury jest istotą religijną.


Ks. Ryszard Selejdak - nowy rektor Seminarium

Na zakończenie uroczystości swoje przesłanie do zebranych skierowali biskupi obu diecezji. Bp Grzegorz prosił, aby profesorowie pozwolili alumnom w dążeniu do Chrystusowego ołtarza oraz we wzrastaniu w świętości. 

Sosnowiecki ordynariusz spotkał się z przełożonymi i klerykami Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

Od 1 października do grona formatorów seminaryjnych z naszej diecezji obok ks. Konrada Kościka (rektor) dołączyli: ks. Stanisław Kołakowski (ojciec dychowny) oraz ks. Paweł Krawczyk (prefekt alumnów).

Zwiększeniu uległa również liczba sosnowieckich wykładowców w Seminarium. Od nowego roku akademickiego grono profesorów z naszej diecezji przedstawia się następująco:

- ks. dr Michał Borda (Podstawy dydaktyki/Katechetyka)
- ks. dr Stanisław Kołakowski (Stary Testament / Teologia i hermeneutyka biblijna)
- ks. dr Grzegorz Koss (Medycyna pastoralna)
- ks. mgr lic. Konrad Kościk (Teologia pastoralna)
- ks. dr Karol Nędza (Duszpasterstwo rodzin)
- ks. dr Grzegorz Noszczyk (Katolicka Nauka Społeczna)
- ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna (
Teologia moralna)
- ks. dr Rafał Pietruszka (Praktyka psychologiczno-pedagogiczna)
- ks. dr Włodzimierz Skoczny (Filozofia przyrody i przyrodoznawstwa)
- ks. dr Tomasz Smalcerz (Prawo kanoniczne)
- ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Pedagogika)


tekst: kl. Karol Latos, ks. Przemysław Lech
foto: ks. Paweł Sproncel, Seminarium

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.