Peregrynacja relikwii bł. Michaela Josepha McGivneya

Data dodania: 2021.10.13

10 października relikwie błogosławionego ks. Michaela Josepha McGivneya dotarły do parafii pw. św. Stanisława B.M. w Czeladzi podczas światowej peregrynacji. Z tej okazji odprawiona została Msza święta o godz. 10:00, na której uroczyście wprowadzono i powitano relikwie błogosławionego księdza Michaela. Uczestniczyli w niej  przedstawiciele Zakonu Rycerzy Kolumba z Najwyższym Rycerzem - bratem Rafałem Badowskim na czele.

Podczas homilii  proboszcz parafii - Jarosław Wolski podkreślił, że Rycerze Zakonu Kolumba działają  przy parafii św. Stanisława już od wielu lat. Ich działalność to nie tylko obecność w uroczystościach kościelnych, ale także odnawianie kapliczek, krzyży przydrożnych oraz dzielenie się tym, co posiadają. Na zakończenie Mszy świętej odmówiona została litania do błogosławionego księdza Michaela McGivneya. Relikwie powrócą do parafii jeszcze w piątek 15 października. Zostaną wtedy uroczyście pożegnane podczas modlitwy różańcowej o 17.30.

Wielu katolików na świecie zna Rycerzy Kolumba ze względu na fakt, że członkowie tej grupy działają przy dużej ilości parafii na świecie. Niewielu jednak wie, że jej założycielem był Michael Joseph McGivney, młody amerykański ksiądz. Widząc, że wielu mężczyzn odchodzi od Kościoła, a także porzuca swoje rodziny, ks. Michael postanowił stworzyć wspólnotę świeckich katolickich mężczyzn, którzy służyliby wsparciem lokalnej wspólnocie oraz księżom w swoich parafiach. Pierwsza rada Zakonu Rycerzy Kolumba powstała w 1882 roku w New Haven w stanie Connecticut. Jej kapelanem został ksiądz Michael McGivney. Początki działalności nie były łatwe, a kolejne rady powstawały tylko w okolicznych miejscowościach. Stopniowo jednak Rycerze objęli swą działalnością Amerykę Północną, a potem także cały świat.

Ks. Michael Joseph McGivney zmarł na zapalenie płuc w wieku zaledwie 38 lat. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się oficjalnie w 1997 roku. W marcu 2008 roku papież Benedykt XVI nadał mu tytuł „Czcigodny Sługa Boży”, a 26 maja 2020 roku papież Franciszek zatwierdził cud za wstawiennictwem księdza Michaela. Jego Msza beatyfikacyjna odbyła się 31 października 2020 roku.

Wspomniany cud za wstawiennictwem księdza Michaela dotyczył uzdrowienia dziecka w łonie matki, którego życie było zagrożone. Rodzice dziecka – Daniel i Michelle Schachle z Tennessee zostali poinformowani, że ich trzynaste dziecko urodzi się z zespołem Downa. Kilka tygodni później badania wykazały, że doszło do obrzęku płodu. Lekarze nie dawali dziecku żadnych szans na przeżycie i doradzili rodzicom dokonanie aborcji. Państwo Schachle, jako ludzie głęboko wierzący, nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Daniel Schachle, który na co dzień pracuje jako agent ubezpieczeniowy Rycerzy Kolumba, wybrał się z żoną na pielgrzymkę do Fatimy w Portugalii. Tam zdarzył się cud. Na Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej odczytana została Ewangelia o rzymskim urzędniku, którego syn został uzdrowiony przez Jezusa. Przy słowach: „Idź, syn twój żyje” Michelle poczuła, że coś się zmieniło w jej wnętrzu. Późniejsze badania wykazały, że zagrażający życiu dziecka obrzęk zniknął, a dziś ich syn jest bardzo aktywnym chłopcem z zespołem Downa otoczonym kochającą rodziną.

relacja: Agnieszka Babio & ks.Andrzej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.