Diecezja: 47 lektorów chce zostać ceremoniarzami

Data dodania: 2021.12.01

W dniach 26-28 listopada w Diecezjalnym Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej "Święta Puszcza" w Olsztynie odbyła się pierwsza część Kursu na ceremoniarza. W szkoleniu bierze udział 47 lektorów z parafii naszej diecezji.

Na zajęciach przyszli ceremoniarze poznawali teologię liturgii, strukturę mszy świętej, gesty i postawy liturgiczne, pełną asystę liturgiczną, układ roku liturgicznego, a także podstawy chorału gregoriańskiego oraz przygotowali i uczestniczyli w Mszy świętej po łacinie.

Zajęcia prowadzili: ks. Łukasz Tkaczyk - moderator diecezjalny Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Andrzej Nackowski - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Sosnowcu, ks. Paweł Krawczyk - prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej, klerycy naszego seminarium i animatorzy diakonii liturgicznej.

Następna część kursu odbędzie się 11 grudnia w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i Domu Katolickim w Sosnowcu. Będzie ona szczególnie poświęcona księgom liturgicznym, a zwłaszcza budowie mszału.

tekst i zdjęcia: Liturgiczna Służba Ołtarza