Sosnowiec: Orszak Trzech Króli A.D. 2022

Data dodania: 2022.01.06

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” 6 stycznia w 668 miejscowościach w Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli. Jeden z nich odbył się w Sosnowcu z udziałem biskupa sosnowieckiego - Grzegorza Kaszaka.

Pielgrzymowanie za betlejemską Gwiazdą rozpoczęło się od Mszy świętej sprawowanej przez sosnowieckiego ordynariusza w parafii pw. Chrystusa Króla na Klimontowie. W swojej homilii bp Grzegorz nawiązał do liturgicznej tajemnicy dnia, związanej z pokłonem Mędrców ze Wschodu:

- Trzej Mędrcy nie tylko obserwowali świat, ale starali się też zrozumieć, co ten świat do nas mówi. Pascal powiedział: "Jak możesz mówić, widząc zegar, że nie ma zegarmistrza?" A więc jeżeli będziemy uważnie obserwować świat, to wówczas możemy dojść do poznania Pana Boga. Tak właśnie zrobili Mędrcy: nie skupili się jedynie na Gwieździe, ale myśleli nad tym, co ona oznacza. I zapragnęli pójść z tą gwiazdą.podkreślił bp Kaszak.

Biskup nazwał Trzech Króli „ludźmi nadziei”:

- Mędrcy wyruszyli w podróż. Nie wiedzieli ile kilometrów będą musieli przejść. Nie wiedzieli ile dni będzie trwała ich podróż, ani gdzie dokładnie mają zmierzać. Ale podejmują ten trud i wysiłek. To są ludzie nadziei. – zaznaczył sosnowiecki ordynariusz.

Orszak Trzech Króli w Sosnowcu to przedsięwzięcie oparte na współpracy wielu podmiotów. Głównymi koordynatorami wydarzenia byli ks. Jacek Zdrach oraz ks. Wojciech Jarczyk z parafii pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie.

W pielgrzymowaniu za Gwiazdą wzięły udział również pobliskie parafie, których udział koordynowali ich duszpasterze: ks. Piotr Ryż (parafia pw. NMP Różańcowej w Sosnowcu), ks. Paweł Gielec (parafia pw. św. Jacka w Sosnowcu) oraz ks. Andrzej Mróz (parafia pw. św. Floriana). Na przemarszu obecni byli również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej z prefektem - ks. Pawłem Krawczykiem.

Parafialne Orszaki połączyły się w jeden wspólny na terenie Placu Papieskiego przy ul. Gwiezdnej gdzie odbył się ostatni punkt wydarzenia. Uczestnicy przemarszu mogli zaśpiewać kolędy przy wtórze Sosnowieckiej Dętej Orkiestry Miejskiej, a następnie obejrzeli spektakl bożonarodzeniowy w wykonaniu dzieci i młodzieży z parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu oraz z pozostałych parafii.

Organizacja Orszaku Trzech Króli w Sosnowcu była możliwa dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Prezydentem Sosnowca, a także z Policją, która zapewniła bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom tego bożonarodzeniowego pielgrzymowania.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech