Zagłębie Powstań Śląskich (1919-1921) - prof. D. Nawrot

Data dodania: 2022.01.07

Choć ziemie Górnego Śląska i Zagłębia przez 123 lata znajdowały się w granicach dwóch różnych zaborów, dzieliły przez ten czas wspólne losy. Uwidoczniło się to w sposób szczególny podczas Powstań Śląskich (1919-1921), których celem było przyłączenie Śląska do Polski.

Mimo, że powstańcze walki prawie w całości rozegrały się na terenach Górnego Śląska, to Zagłębie, a zwłaszcza Sosnowiec, stały się strategicznym zapleczem dla walczących oraz główną drogą komunikacji ze stolicą - Warszawą.

W 2022 r., gdy przeżywamy czas Jubileuszu 30-lecia Diecezji Sosnowieckiej, pragniemy także odkrywać zapomniane karty wspólnej historii naszego regionu śląsko-dąbrowskiego. Są to karty historii pełne miłości do Boga i Ojczyzny.

W pierwszym materialne z serii "W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali" udostępniamy materiał video Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu o  pierwszym miejscu pamięci o poległych w Powstaniu Śląskim. Znajduje się ono na Cmentarzu Katedralnym w Sosnowcu.

Naszym przewodnikiem w patriotycznej wędrówce po Zagłębiu Powstań Śląskich będzie prof. dr hab. Dariusz Nawrot Instytutu Historii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, autor ponad 150 publikacji naukowych dotyczących dziejów ziem polskich u schyłku Rzeczypospolitej i w epoce napoleońskiej oraz historii Zagłębia Dąbrowskiego.

ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.