Katedra: Modlitwa o pokój na Ukrainie

Data dodania: 2022.01.25

Kościół w Polsce w środę 26 stycznia przeżywa dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Bp Grzegorz Kaszak odprawił w tej intencji Mszę świętą w sosnowieckiej Katedrze o godz. 8:00.

Eucharystię koncelebrował także ks. Krystian Kucharczyk - wiceoficjał Sądu Biskupiego oraz ks. Karol Nędza - wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Sosnowcu.

W homilii bp Kaszak nakreślił kontekst historyczny, odwołując się do II wojny światowej w Europie:

W 1939 r. wielu na świecie i Europie myślało sobie: „Co mnie obchodzi, że gdzieś tam dzieje się coś złego? To daleko ode mnie. Ja jestem bezpieczny”. I gdy Niemcy nas zaatakowali – zostaliśmy praktycznie sami. Mimo podpisanych umów międzynarodowych, państwa Europy nie przyszły nam z pomocą. A później same przez to cierpiały - zaznaczył sosnowiecki ordynariusz.

Kaznodzieja przypomniał także o potrzebie modlitwy o pokój - zwłaszcza za naszą wschodnią granicą:

- Historia uczy nas, że trzeba modlić się o pokój. Bo wojna – jak mówił św. Jan Paweł II – jest klęską ludzkości. Wojna niesie krzywdy, przemoc i zniszczenie. Zasiewa w sercach ludzkich nienawiść i chęć odwetu. Dlatego dziś chcemy zanieść do dobrego Boga naszą modlitwę, aby nie było już więcej konfliktów zbrojnych, w sposób szczególny na Ukrainie. - powiedział bp Kaszak.

Modlitwa w sosnowieckiej Katedrze była odpowiedzią na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, aby środa, 26 stycznia, stała się w Kościele w Polsce dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

Apel Przewodniczącego Episkopatu został skierowany do wiernych Kościoła w Polsce w odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, wyrażone podczas modlitwy Anioł Pański w niedzielę 23 stycznia br.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech