Za nami Wiosenne Dni Duszpasterskie

Data dodania: 2022.05.25

Dni Duszpasterskie to spotkania informacyjno-formacyjne organizowane dla księży diecezji sosnowieckiej. Tegoroczna, wiosenna edycja, po przerwie związanej z pandemią, znów miało miejsce w murach Domu Katolickiego przy sosnowieckiej Katedrze.

Spotkanie odbyło się w dwóch turach: 23 maja na spotkaniu pojawili się przede wszystkim proboszczowie, a 24 maja - księża wikariusze.

Pierwszymi gośćmi, którzy zabrali głos byli Teresa i Andrzej Kaczmarzykowie, małżonkowie formujący się i animujący kręgi wspólnoty Domowego Kościoła, czyli gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

W swoim wystąpieniu podkreślili, że obecność w kręgu rodzin znacząco wpływa na dynamikę i rozwój relacji małżeńskich. Zaproszeni goście przyznali, że dla nich osobiście formacja w Domowym Kościele zaowocowała poprawą modlitwy osobistej i rodzinnej, polepszeniem wzajemnej komunikacji małżeńskiej, rozwojem poczucia odpowiedzialności za Kościół oraz otwarciem się na postawę służby w parafii.

Następnie do zebranych księży zwrócił się ks. Jacek Gancarek, pochodzący z archidiecezji częstochowskiej, moderator Stowarzyszenia Żywy Różaniec.

W swojej prelekcji zachęcał księży do modlitwy osobistej na różańcu oraz do propagowania go wśród wiernych. Ks. Gancarek przywołał postać beatyfikowanej kilka dni temu (22 maja) bł. Pauliny Jaricot - założycielki Żywego Różańca. Zwrócił uwagę, że to dzięki jej misyjnemu zapałowi do dnia dzisiejszego istnieją w parafiach Koła Żywego Różańca, które powinny być otaczane duszpasterską troską.

Ks. Gancarek przypomniał także o 15 obietnicach dla odmiawiających różaniec, które Maryja przekazała w 1464 r. bł. Alanowi Rupe.

Do zebranych księży diecezji sosnowieckiej zwrócił się również bp Grzegorz Kaszak. W swoim wystąpieniu przedstawił bieżące wyzwania duszpasterskie w Diecezji, zwracając szczególną uwagę na kwestię katechezy, która będzie tematem najbliższego Zebrania Plenarnego KEP w Zakopanem. Biskup podkreślił również konieczność modlitwy o nowe powołania do służby kapłańskiej w diecezji sosnowieckiej.

Organizatorem Dni Duszpasterskich w diecezji sosnowieckiej jest ks. Wojciech Kowalski, odpowiedzialny za formację stałą prezbiterów.

tekst: ks. Przemysław Lech