Katedra: Diecezjalny Zjazd Liturgicznej Służby Ołtarza

Data dodania: 2022.06.11

- Czym jest służba? To działanie z poświęceniem. To coś, co wymaga trudu, rezygnacji z przyjemności i poświęcenie się jakiejś sprawie. Wy służycie przy ołtarzu. – powiedział do ministrantów bp Grzegorz Kaszak w czasie Zjazdu Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej. Podczas Eucharystii sprawowanej 11 czerwca w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu biskup sosnowiecki mianował 27 ceremoniarzy i 43 lektorów.

Pod koniec uroczystości bp Kaszak uhonorował również tytułem Ministranta Roku 28 ministrantów, zgłoszonych do tego wyróżnienia przez swoich duszpasterzy.

Mszę świętą koncelebrowali księża dziekani, proboszczowie i wikariusze, opiekujący się wspólnotami Liturgicznej Służby Ołtarza w parafiach diecezji sosnowieckiej, na czele z diecezjalnym moderatorem LSO – ks. Łukaszem Tkaczykiem.

W homilii bp Kaszak zwrócił uwagę na aspekt służby wypływający z przyjęcia funkcji w zgromadzeniu liturgicznym:

- Wasza wspólnota nazywa się Liturgiczna Służba Ołtarza. A więc jest to służba. Czym jest służba? To działanie z poświęceniem. To coś, co wymaga trudu, rezygnacji z przyjemności i poświęcenie się jakiejś sprawie. Wy służycie przy ołtarzu. To też jest pewne wymaganie, bo trzeba coś poświęcić, aby się formować, np. przychodząc na zbiórkę.

Potrzeba jest ciągłej formacji, zbliżania się do Pana Jezusa. Przykład, który dajecie – dobry przykład – pociąga innych. I ta wasza postawa może wielu przyciągnąć do Pana Boga. – zaznaczył Biskup.

Kaznodzieja nawiązał także do kwestii motywacji towarzyszącej ministrantom:

- "Co ja z tego mam?" – może pojawić się w was to pytanie. Żeby na nie właściwie odpowiedzieć, trzeba zadać inne pytanie: "Komu służę?" Bogu samemu! Służę dobremu Bogu, który nas słucha i śpieszy z pomocą. Św. Piotr też zadał podobne pytanie Panu Jezusowi „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą. Cóż więc otrzymamy?” I Pan Jezus zapewnił Piotra, że każdy kto dla służby Bożej przyjmuje w życiu wyrzeczenia – odziedziczy życie wieczne. – przypomniał sosnowiecki ordynariusz.

Wśród nowo mianowanych ceremoniarzy znalazł się Jakub Kędroń z parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Ciężkowicach. W rozmowie z Biurem Prasowym dzieli się swoim doświadczeniem służby i formacji:

- Ministrantem jestem od 4 lat, a lektorem od 2 lat. Należę do Ruchu Światło-Życie, jako jego stały uczestnik, a teraz już animator. Posługa ceremoniarza jest bardzo ważna dla wspólnoty parafialnej, a dla mnie osobiście to kolejny etap rozwoju w wierze i w służbie Kościołowi. Przed przyjęciem posługi ceremoniarza odbyliśmy wszyscy całoroczny kurs, spotykaliśmy się przy Katedrze w Sosnowcu. Kurs zwieńczył egzamin, złożony z części teoretycznej oraz praktycznej, dotyczący np. Liturgii w czasie Triduum czy struktury Mszy świętej. - dzieli się Jakub Kędroń.


Jakub Kędroń - nowy ceremoniarz

Ks. Łukasz Tkaczyk, moderator Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej, zwraca uwagę na dziękczynny charakter tegorocznego zjazdu ministrantów:

- Dzisiejszy dzień jest swoistym świętem dla całej Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej. Chcemy w ten sposób podziękować wszystkim Księżom moderatorom, duszpasterzom grup ministranckich w parafiach. Nasze przygotowania do dzisiejszego mianowania, chociażby ceremoniarzy, to wiele spotkań jedno- i kilkudniowych tu na miejscu, ale także w formie wyjazdów. Swoją formację przeszli również ministranci, którzy dziś przyjęli funkcję lektorów w zgromadzeniu liturgicznym. - wyjaśnia ks. Tkaczyk.

Posługę śpiewu liturgicznego w czasie Eucharystii podjęła Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie wraz ze swoim opiekunem ks. Adamem Nackowskim oraz prowadzącą - Edytą Jagodą.

W programie Zjazdu Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej znalazł się jeszcze porywający koncert grupy Ministrancka Wytwórnia Muzyczna oraz poczęstunek w postaci grilla dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Organizatorzy składają podziękowania bp. Grzegorzowi Kaszakowi za paczki i napoje dla ministrantów, a także sieci sklepów Świeżyzna i ks. Janowi Gaikowi - proboszczowi Katedry - za ufundowanie kiełbasy na grilla.

Podczas Zjazdu Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej nowe funkcje w zgromadzeniu liturgicznym otrzymali:

Nowi ceremoniarze:

Bałaga Mateusz
Betka Szymon
Bielach Piotr
Ciuła Grzegorz
Czechowski Jakub
Gałuszka Kamil
Grabeus Paweł
Kędroń Jakub
Klimczyk Jarosław
Klimek Michał
Koczewski Bartosz
Kowalik Jan
Krawczyk Kamil
Krawczyk Łukasz
Kulawiak Kacper
Maciążek Mateusz
Mendyk Michał
Miśtal Michał
Mucha Jakub
Mulka Robert
Nowak Mikołaj
Orczyk Mateusz
Roznowski Jarosław
Wiekiera Patryk
Wiercioch Antoni
Wiercioch Bartłomiej
Włodarczyk Dawid

Nowi lektorzy:

Bałaga Mateusz
Bielecki Dawid
Brodowski Szymon
Budny Szymon
Budzik Filip
Budzik Filip
Cieśla Mariusz
Dregan Jarosław
Feszter Adam
Gawor Igor
Hukaluk Kacper
Karbownik Marek
Keczyński Kacper
Kida Piotr
Klichowski Adam
Klichowski Tomasz
Kojkoł Antoni
Kukla Mateusz
Kulawik Filip
Kuśmierczyk Mateusz
Łabuś Paweł
Maciążek Kacper
Mędrek Krzysztof
Michalik Franciszek
Mikuła Marcin
Mikuła Michał
Mizdra Grzegorz
Nocuń Krzysztof
Owczarczyk Paweł
Paszyn Sebastian
Pawłowski Andrzej
Pazdan Karol
Płarzecki Jakub
Rodak Filip
Rodok Hubert
Rydzyk Oliwier
Segda Filip
Seweryn Mateusz
Sraszak Grzegorz
Straszak Michał
Szuma Dominik
Szuma Mateusz
Zawada Maciej

Wyróżnienie
Ministranta Roku:

Chmist Jan
Cieślik Piotr
Domagalik Karol
Dziwisz Karol
Gołuchowski Oliwier
Grabowski Alan
Grzymek Krzysztof
Gwoździk Piotr
Kaczyński Kacper
Kowalczyk Oliwier
Krawczyk Hubert
Kulas Szymon
Leś Łukasz
Ławnik Mikołaj
Nowak Mateusz
Nowak Stanisław
Orczyk Mateusz
Piwiwarczyk Nikodem
Polski Szymon
Potęga Aleksander
Sadowski Igor
Seweryn Mateusz
Sobótka Dawid
Sosnowski Jakub
Straszak Grzegorz
Widera Konrad
Wojtasik Jan
Zagała Piotr

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Jarosław Olesiński (DKS)


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.