Sosnowiec: ustanowienie nowych szafarzy nadzwyczajnych

Data dodania: 2022.06.12

Bp Grzegorz Kaszak ustanowił dwóch nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Najświętszego Sakramentu. Uroczystość odbyła się 11 czerwca w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. Do grona szafarzy posługujących w naszej diecezji dołączył Grzegorz Kajca z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu – Ostrowach Górniczych i Marcin Kozak z parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.

Uroczystej liturgii z obrzędem ustanowienia Nadzwyczajnych Szafarzy Najświętszego Sakramentu przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim Msze św. sprawował ks. Marcin Lech, diecezjalny moderator szafarzy nadzwyczajnych, który przygotował kandydatów do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji.

W liturgii uczestniczył proboszcz miejsca ks. Andrzej Jasiński. Przybył także ks. Krzysztof Bendkowski, proboszcz z Sosnowca-Ostrowów Górniczych.

- Posługa szafarza w obecnej formie została ustanowiona przez papieża Pawła VI ze względu na to, że w wielu kościołach brakowało kapłanów do udzielania Komunii św. Oprócz tego szafarze są powołani do udzielania Komunii chorym, którzy przebywają w domach, powiedział ks. Marcin Lech. I dodał, że szafarze w naszej diecezji, by mogli sprawować powierzoną funkcję, są objęci permanentną formacją. - Oprócz rozwoju życia duchowego w parafii spotykamy się 4 razy do roku na dniach skupienia, w których uczestnictwo jest obowiązkowe - zaznaczył diecezjalny moderator.

Na zakończenie uroczystości za udzieloną godność podziękował Marcin Kozak.

- Pragniemy serdecznie podziękować za ustanowienie nas Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii św. Będziemy się starać, aby pełniej żyć Ofiarą Eucharystyczną i do niej się upodabniać. Będziemy troszczyć się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziemy wykonywać. Dziękujemy także naszym wspólnotom parafialnym i proboszczom za obdarzenie nas zaufaniem - powiedział Marcin Kozak.

W Diecezji Sosnowieckiej obecnie posługuje 56 szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej.

tekst i zdjęcia: Piotr Lorenc