Olkusz: zlot chórów diecezji sosnowieckiej

Data dodania: 2022.06.27

26 czerwca 2022 w Olkuszu odbył się zlot chórów diecezji sosnowieckiej. Był to pierwszy taki zlot w historii diecezji. W Bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła poszczególne chóry zaprezentowały się, a następnie wspólnie zaśpiewały „Modlitwę o pokój” w intencji ustania wojny na Ukrainie. Później wspólne śpiewanie przeniosło się na olkuski rynek, gdzie członkowie chórów śpiewali wspólnie pieśni patriotyczne: Pieśń Konfederatów Barskich, Czerwone Maki na Monte Cassino oraz Rotę.

Podczas prezentacji chórów pierwszy wystąpiły:

- Chór Katedralny „Lutnia” z Sosnowca pod dyrekcją Pawła Kocha,
- Chór „Angelus” z Sanktuarium Świętego Antoniego w Gołonogu pod dyrekcją Tadeusza Barylskiego,
- Męski Chór Parafialny z Bazyliki Mniejszej pw. Św. Andrzeja Ap. w Olkuszu pod dyrekcją Jana Kućmierczyka,
- Chór Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie pod dyrekcją Małgorzaty Kostki,
- Chór Cantores Minores Basilica Sancti Andreae z Parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka - opiekuna organistów i muzyków kościelnych Diecezji Sosnowieckiej.

Każdy z chórów wykonał po dwie pieśni.

Przybyłych powitał proboszcz miejsca ks. Mieczysław Miarka wymieniając wszystkie chóry oraz dziękując za jego organizację i przytaczając po krótce historię olkuskiej Bazyliki. Następnie głos zabrał ks. Robert Żwirek.

Ponieważ była to Godzina Miłosierdzia, wszyscy wspólnie odśpiewali trzykrotnie „Jezu ufam Tobie”.

Chóry ustawiły się razem głosami - a więc osobno: basy, tenory, alty i soprany z wszystkich chórów - i wspólnie zaśpiewano „Modlitwę o pokój”. Dyrygentem był ks. Robert Żwirek.

Na koniec zaproszono chórzystów na wspólny poczęstunek do olkuskiej restauracji Victoria. Poczęstunek ufundowała kuria diecezjalna w Sosnowcu oraz parafia św. Andrzeja Ap. w Olkuszu. W planach jest coroczne kontynuowanie zlotów.

oprac. tekstu i zdjęcia:
Tomasz Wilczyński

Prezentacja chórów

Katedralny Chór „Lutnia” działa przy Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, gdzie ruch śpiewaczy ma bardzo bogatą tradycję. Już w XIX wieku istniało na terenie miasta - rozwijającej się wówczas osady - kilka chórów. Jednym z nich był z pewnością Chór „Lutnia”, który powstał w 1904 roku. Założycielem Chóru był ks. Roch Milbert, budowniczy i pierwszy proboszcz Parafii, wraz z organistą Antonim Lewandowskim, który zarazem był pierwszym dyrygentem Chóru, występującego w tamtym czasie w każdą niedzielę na jednej z Mszy św. Chór „Lutnia” jest i był ważną składową życia muzycznego miasta Sosnowca, istniejąc już ponad sto lat rozwija życie muzyczne przy Katedrze. Wraz z jego powstaniem wokół kościoła skupił się ruch śpiewaczy Sosnowca. Tak było za czasów księży proboszczów Franciszka Plenkiewicza i Teofila Jankowskiego którzy dbali ze szczególną troską o poziom chóru kościelnego. Przez kolejne lata chór prowadził zasłużony organista Ignacy Wilczyński. Kiedy w 1975 roku przybył do parafii organista Tadeusz Pampuła, rozpoczął się najbardziej twórczy okres rozwoju chóru "Lutnia". Nowy dyrygent, wielki pasjonat i miłośnik chóru, miał własną koncepcję działalności i składu osobowego zespołu. Po uporaniu się z różnymi sprawami wewnętrznymi, chór skonsolidował się i rozwinął. 18-go czerwca 1983 roku „Lutnia” jako jedyny chór był obecny na lądowisku w Częstochowie i zaśpiewał św. Janowi Pawłowi II „Gaude Mater Polonia”. Wśród licznych koncertów można wymienić występy w kościele Jezuitów w Krakowie, u Franciszkanów w Niepokalanowie, w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie, na Jasnej Górze z okazji ingresu ks. biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka, także w Częstochowie podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Występujący jako drugi Chór „Angelus” to zespół młodych śpiewaków. Działalność rozpoczął kilka lat temu z inicjatywy tamtejszego organisty Tadeusza Barylskiego, dzięki przychylności Ojców Franciszkanów. W repertuarze Chóru znajdują się przede wszystkim utwory sakralne, bowiem głównym zadaniem zespołu jest upiększanie liturgii w Sanktuarium. Chór „Angelus” podczas kilku lat swojej działalności występował już wielokrotnie podczas koncertów organizowanych w Gołonogu. Jego dyrygent T. Barylski to absolwent dwóch Akademii Muzycznych, w Krakowie i Katowicach, pianista i organista, który dba o wysoki poziom zespołu i zróżnicowany repertuar, zawierający zarówno kompozycje kanonu muzyki poważnej, jak i piosenki polskich zespołów religijnych.

Męski Chór Parafialny z olkuskiej Bazyliki Mniejszej istnieje od 116 lat. Powstał jesienią 1906 roku. Jest to Chór amatorski, liczący obecnie około 20 osób. Chór Parafialny systematycznie włącza się w obchody uroczystości religijnych i patriotycznych w rodzinnym mieście, bierze udział w koncertach okolicznościowych, m.in. wystąpił podczas XII Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Olkuszu, zajął pierwsze miejsce w olkuskim przeglądzie rejonowym V Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin 1999 i wziął udział w finale tegoż Festiwalu, śpiewał m.in. na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w kościele Świętego Krzyża w Warszawie podczas Mszy św. transmitowanej przez 1 program Polskiego Radia, w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. Ważnym wydarzeniem w historii Chóru było przekazanie przez ks. bpa Edwarda Materskiego Listu-Błogosławieństwa, który został wcześniej podpisany przez papieża Pawła VI. Wręczenie dyplomu miało miejsce w dniu odpustu ku czci głównego Patrona Parafii św. Andrzeja Ap. w 1971 roku. Obecnie dyrygentem Chóru jest mgr Jan Kućmierczyk, z którym Chórzyści rozpoczęli współpracę 30 lat temu. Podczas tego koncertu na organach grał Maciej Semla.

Chór mieszany czterogłosowy „Cantamus Domino” (Śpiewamy Panu) ze Sławkowa został założony przez Małgorzatę Kostkę oraz ówczesnego sławkowskiego wikariusza ks. Marcina Kruszaka, jako Chór Parafialny przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Mikołaja w Sławkowie. Członkowie Chóru stale rozwijają swój warsztat, a ich brzmienie coraz głośniej jest słyszalne, nie tylko w Sławkowie i jego najbliższej okolicy, ale także w innych miejscowościach: Bolesławiu, Olkuszu, Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Krakowie, Wieprzu, Łośniu. Wśród wykonywanych utworów ma pieśni religijne, patriotyczne, ludowe i współczesne o charakterze rozrywkowym. Od początku swej działalności śpiewa koncerty kolęd i zamyślenia wielkopostne w sławkowskiej świątyni. W ramach międzynarodowego projektu współpracy kulturalnej Sławkowa z miastem partnerskim Messeix, trzykrotnie koncertował we Francji. Dwukrotnie śpiewał w Slavkovie u Brna w Republice Czeskiej. Z tamtejszym Chórem Gloria koncertował w Żydaczowie na Ukrainie, gdzie przebywał na zaproszenie Starosty będzińskiego. Śpiewał też na odprawianej przez sławkowskiego proboszcza, ks. dra Wojciecha Kowalskiego, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach - transmitowanej przez 1 program telewizji – Mszy św., gdzie kilka miesięcy później wystąpił również z kolędami. Dwukrotnie śpiewał w sławkowskim kościele na Mszy św. transmitowanej przez telewizję Polonia. Do wartych odnotowania osiągnięć Chóru należą: pierwsze miejsce na Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej w Myszkowie, pierwsze miejsce na Festiwalu Pieśni Pasyjnej w Koziegłówkach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, pierwsze miejsce na Jurajskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Łazach, trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu, nagroda Starosty będzińskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Chór śpiewa a cappella lub z towarzyszeniem instrumentów. Kierownikiem Chóru i dyrygentem jest Małgorzata Kostka.

Chór Cantores Minores Basilica Sancti Andreae z parafii św. Andrzeja Ap. w Olkuszu powstał 17 grudnia 2017 roku. Założycielem i dyrygentem jest ks. Robert Żwirek, absolwent Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Ogólnopolskiego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Repertuar zespołu obejmuje muzykę sakralną, od renesansu po współczesność. Śpiewa podczas liturgii, w czasie parafialnych uroczystości, dość często koncertuje zarówno w Bazylice olkuskiej jak i innych olkuskich parafiach, także w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Szczególnymi rokrocznymi wydarzeniami są: koncert kolęd i wieczór pieśni pasyjnej w palmową niedzielę. Koncerty chóru miały również miejsce w: Czernej, Dąbrowie Górniczej, Miechowie, Żorach, w Zakopanem. Chór zdobywał dwukrotnie nagrody - trzecią oraz drugą - na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Miechowie oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni pasyjnej na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Żorach. Zespół ma również na koncie nagraną z muzykami orkiestry Sinfonietta Cracovia płytę CD „Kolędy i pastorałki”.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.