Sosnowiec: centralne obchody 103-lecia polskiej policji

Data dodania: 2022.07.23

- „Służba” to znaczy praca z poświęceniem, a to wymaga wyrzeczeń - mówił do policjantów bp Grzegorz Kaszak. Mszą świętą w sosnowieckiej katedrze w intencji policjantów: poległych, zmarłych i żywych rozpoczęły się centralne obchody 103-rocznicy powstania polskiej policji oraz 100-lecia polskiej policji na Śląsku.

W obchodach wzięli udział m.in. gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, Michał Wójcik, członek Rady Ministrów, Jacek Osuch, sekretarz stanu w ministerstwie Sportu i Turystyki, Bogdan Święczkowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta Sosnowiec. Obecni byli także przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W homilii bp Grzegorz Kaszak mówił o geście Chrystusa z ostatniej wieczerzy, który umył nogi swoim uczniom. Był to nie tylko gest miłosierdzia, ale i uniżenia. Dał w ten sposób przykład tego, czym jest służba.

- Ten najlepszy pedagog, jakiego miała ludzkość – Jezus Chrystus – dał przykład. Pedagog, dlatego że pokazywał cele, towarzyszył, ale jednocześnie też – mówił i ukazywał metody i sposoby osiągnięcia tego celu. Celem człowieka jest niebo, miejsce szczęścia. Pan Jezus pragnie także naszego szczęścia na ziemi - mówił bp Kaszak.

Jak dodał biskup, aby osiągnąć ten cel trzeba służyć drugiemu człowiekowi.

- Zauważcie, że o was również się mówi, że wy „służycie”. „Służba” to znaczy praca z poświęceniem, a to wymaga wyrzeczeń. Wyrzekam się po to, by innym było lepiej, dla ich dobra. I Pan Jezus uczy nas, wiedząc ta służba nie jest łatwa, a nawet czasami niewdzięczna – powiedział sosnowiecki ordynariusz.

Jak zauważył, wszyscy potrzebujemy przykładu, który nas pociągnie i zachęci do działania.

- Jesteście postawieni na piedestale. W kościele byśmy powiedzieli „na świeczniku” naszego społeczeństwa. Ludzie na was patrzą, a to może być nie raz dokuczliwe – podsumował biskup.

Wspomniał również o policjantach 7. kompanii rezerwy z Jaworzna, którzy w sierpniu 1939 zostali przerzuceni na polsko-niemiecką granicę na Śląsku oraz 2000 policjantów, którzy zginęli w czasie kampanii wrześniowej, 12 000 wziętych do niewoli oraz zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej. Ordynariusz zaznaczył, że w trudnych czasach trzeba przywoływać bohaterów i stawiać ich za przykład przed oczy młodego policjanta. Dodał również, że taki przykład pociąga.

Bp Kaszak mówił również o tym, że służba nakazuje walczyć z własnymi słabościami, uczy przekraczać siebie oraz znosić trud i poświęcenie. Homilię zakończył słowami uznania i przekonaniem o Bożej pomocy do wypełnienia słów roty ślubowania policjanta.

- Gdy tylko zapadła ta decyzja, że centralne obchody święta policji rozpoczną się w Katowicach, to ja nie miałem wątpliwości, że musimy je rozpocząć w sposób uroczysty i w miejscu niezwykłym - dziękował gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. - Bardzo proszę Księdza Biskupa i Księży Kapelanów, abyście nie ustawali w tej modlitwie za nami, abyśmy mogli nadal mogli nadal jak najpiękniej i jak najbardziej efektywnie służyć naszym obywatelom.

Następnie przy katedrze odbyła się uroczysta zmiana warty pod pomnikiem pamięci funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników państwowych i samorządowych, którzy poswięclili swoje życie w służbie Bogu i niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwu.

W czasie apelu upamiętniającego funkcjonariuszy policji województwa śląskiego przemówił nadinsp. Roman Rabsztyn, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.

- Tak naprawdę na samym początku w szeregi śląskiej policji wstąpili powstańcy. Oni byli zaprawieni w bojach, doświadczeni i wiedzieli co trzeba robić. A wśród tych powstańców śląskich bardzo wielu z nich pochodziło z tej ziemi - mówił o sosnowieckiej ziemi nadinsp. Roman Rabsztyn.

Następnie głos zabrał Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. Nastąpiło się również złożenie wieńców pod pomnikiem przez oficjalne delegacje.

Sosnowiecka katedra w swoim wnętrzu zawiera unikalną polichromię autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębły. To nie tylko sceny z Ewangelii i wizerunki świętych, ale także historia Polski. W całej świątyni obecne są stylizowane symbole Ducha Świętego, podobne w swojej formie do godła państwa Polskiego - Orła Białego.

Przy katedrze znajduje się także pomnik poświęcony „Funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu” poświęcony i odsłonięty w święto Niepodległości w 2018 roku – w setną rocznicę odrodzenia państwa polskiego.

tekst: Mikołaj Wójtowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.