Pielgrzymka: konferencja i obiad w Rodakach (dzień I)

Data dodania: 2022.08.08

I dnia Olkuskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej pątnicy zatrzymują się na obiedzie w parafii pw. NMP Częstochowskiej w Rodakach. W tym miejscu pielgrzymi dłużej odpoczywają, spożywają posiłek, a przede wszystkim są zaproszeni do wspólnego wysłuchania konferencji duchowej.

W tym roku Ojcem Duchownym pielgrzymki jest ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Podczas konferencji w Rodakach ks. Borda zaprosił pątników do zatrzymania się nad rzeczywistością Eucharystii, która jest głównym tematem trwającego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. W sposób szczególny ojciec duchowny pielgrzymów zatrzymał się nad znaczeniem aktu pokuty odmawianego w czasie Mszy św.:

Warto podkreśłić, że wyznajemy zarówno Bogu jak i braciom, że jesteśmy grzesznikami. To pomaga nam zrozumieć wymiar grzechu, który oddzielając nas od Boga, oddziela nas także od naszych braci i na odwrót. Słowom, które wypowiadamy ustami, towarzyszy gest bicia się w piersi, uznając, że zgrzeszyłem z własnej winy, a nie z winy innych osób. Przyznanie się do winy kosztuje, ale dobrze jest ją szczerze wyznać - mówił ks. Borda.

Ojciec Duchowny pielgrzymki, nawiązując do ewangelicznej przypowieści o faryzeuszu i celniku zachęcał zebranych, aby przyjmowali postawę prawdy i pokory:

- Co może Pan dać tym, którzy już mają serce pełne samych siebie, swojego sukcesu? Nic, bo człowiek zarozumiały nie jest zdolny do otrzymania przebaczenia, będąc pełnym swojej domniemanej sprawiedliwości. Przypomnijmy sobie przypowieść o faryzeuszu i celniku, gdzie tylko ten drugi - celnik - powraca do domu usprawiedliwiony, czyli otrzymawyszy przebaczenie. Ten, kto świadom jest swoich bied i pokornie opuszcza oczy, odczuwa, że spoczywa na nim miłosierne spojrzenie Boga - przypomniał ks. Borda.

I dzień pielgrzymowania na Jasną Górę zakończy postój noclegowy w Ogrodzieńcu. Zgodnie z tradycją "olkuscy" pątnicy będą nocować pod namiotami.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech